Menu Zavrieť

Ako odplienkovať

Nadpis sám napovedá, akej téme sa plánujem dnes venovať. Ak u vás nastal ten správny čas, neváhajte a prečítajte si následujúce riadky.

Príprava

Ak ste čítali môj článok o odstavení od mliečka, všimli ste si, že veľmi rada idem na veci postupne a snažím sa o to, aby pre dieťa nič nebolo náhle rozhodnutie. Pri nočníku tomu nebolo inak. V momente ako dieťa začalo pekne samo sedieť som zakúpila nočník. Rady typu že musí byť krásny a dieťaťu sa páčiť som neriešila. Veď ani ja neprežívam design našej toalety. Stačilo mi že je to proste nočník. Veľmi odporúčam nočník, ktorý má odnímatelnú časť z ktorej sa dá obsah vyliať.

Bábätko posádzame čím skôr. Nie na silu. Keď sa mu to nepáči, nesmieme ho nútiť, aby sme mu to nesprotivili. Pomáha knížka, alebo proste dieťa počas sedenia nejak zabaviť. Mne sa dieťa rado hralo aj s nočníkom, nijak som mu to nezakazovala, keďže ešte aj tak nebol na ten účel využívaný. Chcela som len, aby sa zoznámili a dieťa sa ho nebálo.

Po čase už som začala na plienke odpozorovávať, kedy približne potrebu vykonáva a skúšala dieťa posádzať. Niekedy to vyšlo niekedy nie. Nijak som to netlačila, boli dni kedy sme to vôbec neriešili. Stačilo mi len, že dieťa vedelo na čo to slúži a postupne si to zafixovalo. Myslím že je dobré toto skúsiť ešte než dieťa začne chodiť, lebo vám tak ľahko neutečie 🙂

Úvodná fáza

Keď už viete kedy vám dieťa ciká aspoň približne, alebo ste mu dávali dávnejšie piť a stále má suchú plienku, skúste ho posadiť. Ja som to robila vždy ráno. A takto sme sa postupne naučili každé ráno chodiť na nočník. Alebo keď sme boli vonku a vrátili sa po dlhšom čase so suchou plienkou. Išli sme na to veľmi postupne, kým sme sa do toho nepustili na ostro.

Kedy je vhodný vek na odplienkovanie?

Niekto hovorí že po 12 mesiaci. Obdivujem každého, kto to zvládol takto skoro. Vo všeobecnosti však platí že správny čas je až po 18 mesiaci, kedy je na to dieťa dostatočne zrelé. Ale je to veľmi individuálne. Ja si myslím, že ak zvládate predošlí bod a už trošku trénujete, samé spoznáte, kedy je na to dieťa pripravené. Z toho čo som čítala a videla vo svojom okolí by som povedala že vhodný vek je u dievčat po 18 mesiaci a u chlapcov po 24 mesiaci.

Kedy začať?

Keďže hrozia nehody, odporúča sa teplé počasie, čiže niekedy na neskoršiu jar. Keď sa totiž stane nehoda, je veľmi dobré, aby dieťa neprechladlo. A taktiež budete potrebovať so sebou náhradné oblečenie a v zime by to bolo veľmi objemné a nepraktické, nehovoriac o prezliekaní vonku.

Ako na to?

Komunikujte s dieťaťom. Vysvetlite mu čo sa ide diať a čo od neho očakávate. Možete mu to povedať večer pred zaspávaním, že od zajtra skúsite deň bez plienky. Ráno mu to zopakujte. Deň začnite ako vždy, ideálne sa do toho pustiť v bežnom režime. Vycikajte sa ešte pred odchodom von a vysvetlite mu, že mu nedávate plienku a keď bude potrebovať má sa vypýtať. Toto omielajte dookola, aby sa vypýtalo. Neponáhľajte sa. Dieťa sa vám na začiatku určite pýtať nebude. Takže je dôležité aby ste sa ho pýtali vy. Keď ste vonku, snažte sa o pýtať asi každých 15 – 20 minút či nepotrebuje. Ak je to dlhší čas, vyskúšajte ho dať do “cikacej” polohy, či to nepôjde. Veľmi pomáha, keď vidí ako vonku cikajú aj iné deti, veľmi rado napodobňuje. Pripravte sa na jednu nehodu za druhou, dieťa sa pri hre často zabúda. Nehrešte ho, len mu vysvetlite pri každej nehode, že sa musí vypýtať. Dôležité je, aby si dieťa tieto nehody zapamätalo, lebo ten nepríjemný pocit musí zažiť, aby pochopilo, že mu musí predchádzať. Takto to skúšajte za bežného chodu asi 2-3 dni. Potom ostaňte s dieťaťom doma. Pýtajte sa či nepotrebuje približne každú pól hodinu až hodinu, posádzajte na nočník a skúšajte. Doma kde nieje toľko ruchov sa vie lepšie sústrediť. Po cca 2 – 3 dňoch, podľa toho aké uvidíte výsledky, choďte opäť von. Pýtajte sa, skúšajte,.. Dieťa by sa malo samé začať pýtať. Pri každom úspechu je potrebné dať dieťaťu najavo radosť z úspechu. My sme tlieskali a tešili sa nahlas. Pokiaľ ide o veľkú potrebu, môže sa vám podariť hneď, niekto si musí chvíľu počkať

Ako odplienkovať v noci?

Niekto to spraví všetko naraz, niekto ešte nejaký čas plienku na noc dáva. Odporúča sa to približne do troch rokov, potom už je dobré to odbúrať. Podľa mojej skúsenosti je to dobré spraviť opäť vtedy, keď vidíte, že by dieťa mohlo byť na to pripravené. A ako to poznáte? Keď sa vám začne budiť so suchou plienkou. A to opakovane. Vtedy neváhajte a hneď chyťte príležitosť za pačesy. Na začiatku som to skúšala pri dennom spánku. Postrážila som, aby sa dieťa pred spaním vycikalo a veľa nepilo. Opätovne som to dieťaťu komunikovala čo sa bude diať. Po asi dvoch týždňoch, keď sme boli po väčšine úspešný, som to rozšírila aj na noc. Taktiež som strážila pitný režim. Veľkým pomocníkom pri tomto je gumová plachta na posteľ.

Pripravte sa na nehody

Nehody sa budú stávať. Na začiatku častejšie, lebo dieťa sa počas hry často zabúda. Ale bude ich menej a menej. Môže sa stať že si iba cvrkne, čo ale tiež pominie. Aj to je znak, že už vie ovládnuť zvierač a včas to zastaviť. Nehody sa môžu diať aj počas choroby a podobne. Do 6 roka života je to v poriadku.

Odplienkovanie nieje také náročné ako by sa mohlo zdať. Keď ho spravíte vo vhodnom čase. Je to len o odhodlaní. Vždy sa všetko zdá náročnejšie, ako to v skutočnosti je. Ja som sa odhodlávala dlhšie, lebo som si zvykla na komfort, ktorý plienky ponúkajú. Avšak keď som si uvedomila, že sa blížia teplé dni a moje dieťa sa má pariť v plienke, rozhodla som sa to ukončiť. Nehovoriac o tom, že to zjednodušilo aj balenie a nemuseli sme na dovolenku so sebou vláčiť plienky. Tak vám držím palce, aby ste to aj vy rýchlo zvládli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.