Menu Zavrieť

Ako odstaviť dieťa od kojenia

Dojčenie je krásna vec, no keď nastane čas a žena sa rozhodne to ukončiť, často to býva náročné a už samotná myšlienka stresujúca. Sú rôzne metódy, akými je to možné urobiť. Niektoré sú razantné, iné sa dajú spraviť postupne. Ja sa s vami podelím o spôsob, akým som to spravila ja a bol prekvapivo bezproblémový.

Od začiatku som vedela, že chcem dieťatko odstaviť, keď bude mať rok. Niekto sa rozhodne pre kojenie dlhšie, ja som to však urobila v tomto veku, aj z dôvodu mojich vtedajších zdravotných problémov. Základom bola postupnosť. Moje odstavenie prebehlo pomocou umelého mlieka.

Po treťom mesiaci som musela z času na čas bábätko nechať v starostlivosti muža. Preto som si mlieko odsávala, takže moje dieťa bolo už v tomto veku naučené aj na fľašu. Možno sa pýtate či to nepokazilo kojenie, aj ja som sa obávala tejto veci, keďže všade s tým strašia. Volila som nástavec na fľašu s ťažkým prietokom, takže možno aj vďaka tomu problém nebol.

Okolo ôsmeho mesiaca som začala mať problém s odsávaním a tak som sa rozhodla vyskúšať umelú náhradu. V mojom prípade to bol sunar. Podľa rady pediatričky deťom najviac chutí. Neviem porovnať, malej zafungoval, tak sme pri ňom ostali. Umelé mliečko som podávala iba vtedy, keď som bola mimo, čize 1 – 2 x mesačne. Veľká výhoda tohto postupu bola, že dieťa už poznalo chuť tohto mliečka.

Po ukončení 11 mesiaca som začala dávať sunar častejšie a posledné dva týždne som s ním postupne nahrádzala večerné kojenie a vždy po pár dňoch aj ostatné. Takto to prebehlo úplne bez stresu a aj moje prsníky si lepšie a postupne zvykli na to, že už nebol dopyt 🙂

Základom pre odstavenie je podľa mňa si už v predstihu určiť kedy a akým spôsobom ho chcete urobiť. A vo veľkom predstihu tomu prispôsobiť návyky. Jedinou nevýhodou bolo nočné kŕmenie, bolo to náročnejšie z hľadiska zarábania mlieka. Týmto vzdávam hold všetkým maminkám ktoré nedojčili. Našťastie moje dieťa začalo prespávať celú noc okolo 15 mesiaca, takže to tak dlho netrvalo.

Nech už sa rozhodnete odstaviť v akomkoľvek veku, rozhodne odporúčam voliť postupnosť. Je to bez stresu pre obe strany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.