Menu Zavrieť

Ako podporiť laktáciu po pôrode

Zažívate to možno práve teraz. Porodili ste, ako tak už máte zmáknuté prisávanie bábätka, no nieste si istá či máte dosť mlieka. Prípadne ho chcete podporiť, aby ste mali istotu, že si laktáciu dobre naštartujete. Pokiaľ riešite túto problematiku aktuálne, ste na správnom blogu.

Keď som ja začínala kojiť, získať informácie bol pre mňa nadľudský výkon. Samotnú ma prekvapilo, aké to kojenie je vlastne veľká veda. Všade len vidíme spokojné úsmevy matky, ako dojčí svoje dieťa a pritom dobre vieme, že úvod až taký úsmevný nieje. Ako si teda poradiť s dostatočnou tvorbou mlieka? Mne sa osvedčilo pár vecí, o ktoré sa s vami rada podelím.

Dostatok tekutín

Najkľúčovejšie je strážiť si pitný režim. Je veľmi dôležité cez deň prijať čo možno najviac tekutín. Ideálna je čistá voda. Ako dospelé ženy by ste mali prijať minimálne 2 l denne. Pri kojení by bolo dobré si toto navýšiť aspoň o 1 l a viac. Uvedomte si že aj kočíkovaním a pobehovaním okolo bábätka, máte slušný výdaj. Do toho je vaše telo stále v popôrodnej rekonvalescencii, takže tekutiny potrebujete aj pre seba, aj pre dieťa. Nechajte si aj v noci na nočnom stolíku fľašu s vodou. Po každom kojení sa vydatne napite. Čo ste vydali, musíte predsa vrátit.

Podporné nápoje

Pre podporu laktácie je vynikajúce Caro. Obsahuje veľa vlákniny a jeho zloženie skutočne podporí laktáciu. Okrem tohto nápoja si môžete zaradiť aj kojjace čaje. Mne sa osvedčilo teekané. Aj weleda má výborné. Nebuďte prekvapené však, tieto čajíky obsahujú aníz a rascu, takže môžu mať trošku nežiadúce účinky, vetrajte 😀 …. Fantastická na podporu laktácie je Vinea.

Dostatok spánku

Znie to ako nemožné, ale skutočne o to treba dbať. Vykašlite sa na poriadok doma a všetko čo sa dá odložte. Práca nieje zajac, neutečie. Snažte sa využiť každú voľnú chvíľu na oddych. Ten úzko súvisí s dostatkom mliečka.

Nestresovať sa

žiadna novinka. Stres je škodlivý a mali by sme sa mu vyhýbať, aj keď nedojčíme. Avšak stres môže mať taktiež velký vplyv na množstvo mliečka, pozor na to!

Odsávanie

Odsávačka je dobrý pomocník, aj v prípade nadprodukcie vám môže veľmi uľaviť. Naviac si môžete odstriekané mlieko zamraziť.. Ak vám kojenie veľmi nejde, skúste si medzi kojeniami vždy trošku odstriekať. Nie úplne doprázdna ale trošku tomu pomôcť. Telo dostane signál, že je vyšší dopyt a tak by malo začať produkovať viac. Avšak opatrne a neprežeňte to, aby ste si potom zas nemuseli riešiť problém s tvrdnutím a prílišným naliatím prsníkov. Aj tu platí pravidlo, všetko s mierou.

Asi najzákladnejšie pravidlo, o ktorom ste už isto počuli je prikladať, prikladať, prikladať. Dojčenie je veľký dar. Myslím že každá z nás sa zhodneme na tom, že je to o veľkom spoznávaní vlastného tela. Niekedy sa však môže stať, že cez všetky snahy sa to nepodarí. V takom prípade nesmiete vešať hlavu a ani riešiť okolie. Všetko treba robiť tak, aby ste boli hlavne vy spokojná. Potom bude aj vaše bábätko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.