Menu Zavrieť

Ako správne používať Retinol

Jeseň sa nám pomaly a predčasne blíži a mnohé z nás už premýšľajú, akú starostlivossť po lete dopriať vašej pleti. Slniečko a teplo dalo vašej pleti riadne zabrať a je čas ju zas začať trošku hýčkať. Poslednú dobu ste isto zaznamenali, viac a viac prípravkov na pleť s obsahom retinolu. Ono už to tak býva, raz je v móde Q10, potom kyselina hyluaronová, aloe vera, kokosový olej a po novom je to retinol. Na vlastnej koži som sa koncom zimy s týmto zázrakom začala zoznamovať a rada by som sa s vami o tom podelila. S retinolom to totiž nieje len tak. Je potrebné s nim vedieť zachádzať. Najmä ak ho plánujete zaradiť ako sérum. Verím, že vám snaď opäť prinesiem nejaké užitočné informácie, ktoré som konzultovala aj so svojou kozmetičkou.

Čo je to retinol

Aby ste sa v skratke zorientovali o akú látku vlastne ide. Retinol je forma vitamínu A, ktorá patrí do skupiny retinoidov. Pomáha redukovať vrásky, prejavy stárnutia, urýchluje obnovu pleti a jej regeneráciu. Je veľmi nápomocný aj pri prejavoch akné a vyrovnáva drobné nerovnosti pleti. Pomáha predchádzať prejavom akné tým, že vďaka rýchlejšej obnove pleti dochádza aj čisteniu upchatých pórov. Intenzívne zjednocuje tón pleti, takže pleť je rozjasnenejšia a žiarivejšia. Odkedy som ho zaradila do svojej rutiny, používam len veľmi ľahké make-upy a slovo krytie u mňa už často nepočuť. Je to naozaj zázrak

Ako ho používať

Návodov je mnoho. Ja by som asi všetko zhrnula do jedného slova – OPATRNE. Hlavne ak s ním začínate. Vo všeobecnosti sa odporúča používať sérum na noc. Vtedy pokožka zahajuje regeneračné procesy. Ešte pred jeho zaradením treba vyskúšať či na neho nieste alergický. Retinol nemusí každému sadnúť a niekedy môže byť aj na pleti nepríjemný. Pleť na neho treba skrátka zvyknúť. Treba začať nízkou koncentráciou ( ja mám 0,5% ) Môžte pridať pár kvapiek do vášho nočného krému, alebo si pod neho dajte najskôr kyselinu hyluaronovú. . Nepoužívajte Retinol na začiatku každú noc. Dajte pleti čas. Ja som si ho začala zo začiatku dávať 2x do týždňa a až potom častejšie. V súčasnosti si ho dávam na pleť každú druhú noc.

Večer po dôkladnom odlíčení pleti si nanášam ešte na vlhkú pleť kyselinu hyluaronovú a po jej čiastočnom vsiaknutí nanášam pár kvapiek retinolu. Samozrejme doprajem aj krku aj dekoltu. Chvíľu počkám a cenné látky “uzamknem” hydratačným krémom. Niekedy dávam retinolové sérum rovno na pleť, ale v kombinácií s kyselinou hyluaronovou mám pocit, že to tak mojej pleti viac sedí.

Ako je to s retinolom a opaľovaním

Všade píšu inak a názorovo sa to rôzni. V tomto som sa poradila s mojou kozmetičkou a jej objasnenie sa mi zdalo veľmi logické. Retinol je potrebné používať len v jesenných a zimých mesiacoch. Používať ho len ako nejakú kúru na nejaké obdobie a nie nonstop. Všetkého veľa škodí. Retinol nanášajte zásadne iba na noc. Pri používaní retinolov je dôležité zaradiť vyššie SPF cez deň. Predovšetkým v slnečné dni. Niekto zastáva názor, že retinol môžete s vhodným spf používať aj v lete, avšak nieje to príliš vhodné a zahrávate sa s rizikom vzniku pigmentových škvŕn. Vitamín A totiž pleť jemne zosvetľuje a na slnku pleť tmavne, takže po opálení s použitím retinolu pleť opäť zosvetľujete. Takto dokola ju jednoducho zmagoríte (laicky povedané ). Takže v letných mesiacoch sa radšej zamerajte na hydratáciu a v zimných na výživu a omladzovanie. Podobne si môžete uškodiť aj s používaním vitamínu C. Ten tiež používajte radšej v chladných mesiacoch.

Na čo dať s retinolom pozor

Retinoid by sa rozhodne nemal používať v tehotenstve. Ako je už známe vitamín A može plodu uškodiť, takže sa mu radšej vyhnite. Taktiež by ste mali byť veľmi opatrný ak trpíte na exém a alergie, je potrebné naozaj vykonať najskôr test na kúsku pokožky. Opaľovanie som už zmienila. Používajte denný krém s SPF alebo samotné SPF vždy pri používaní retinolu aj v zime, aj keď nieje slnečné počasie. Retinol je určený predovšetkým na spomalenie prejavov stárnutia a slniečko nám prave tieto prejavy urýchľuje, takže nepoužívanie tejto kombinácie by bolo opäť kontraproduktívne.

S retinolmi asi platí staré dobré heslo pomaly ďalej zájdeš. Ak sa vám podarí s ním skamarátiť a budete ho používať správne, veľmi skoro začnete vidieť jeho účinky nielen pri prejavoch starnutia, ale aj celkovom stave pleti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.