Menu Zavrieť

Ako udržať poriadok v domácnosti

Pri deťoch je toto každodenná výzva. Ja som na to trošku maniak a pre mňa je upratovanie zároveň relax. Uznávam ale, že sú dni, kedy nie. Najmä tie zimné keď sa zdržujeme viacej doma, takže náš byt sa mení na detský kútik, ihrisko a terárium v jednom. Ako si doma teda doma udržať poriadok a čisto?

Zmena prístupu a pravidelná údržba

Základom udržania poriadku je pravidelnosť, to znamená, že je potrebné udržiavať, inak vám to vždy prerastie cez hlavu. Keď sa každý deň donútite urobiť jednu činnosť navrch, zistíte, že vám ich potom ostane kopec voľnejších. Dôležité je nepozerať na tú umývačku a nezhnusovať si vopred tú činnosť a myslieť na to, ako sa vám ju nechce naložiť. Jednoducho bez týchto negatív to rovno urobte a myslite na to, aká budete spokojná, keď to spravíte. Ušetríte tým veľa času, čo sa len odhodlávate. Tak isto je to s bielizňou. Skladanie neznášame asi všetky, snažte sa zložiť bielizeň čím skôr po usušení, aby sa vám nehromadila. Vyhraďte si pracie dni, aby sa vám to nevlieklo celý týždeň. Je to ako s cvičením, nechce sa vám do toho, ale myslite na to, aký budete mať dobrý pocit, keď to spravíte.

Návyky a tipy

Ak disponujete umývačkou ako ja, je to samozrejme jednoduchšie. No vždy keď vidíte tie kopy riadov, po tom čo ste uvarili sa vám aj tak nechce ju naložiť. Takže ja to robím tak, že počas varenia si nechávam umývačku otvorenú a všetky tie predmety o ktorých viem, že už ich nevyužijem do nej rovno ukladám. Ušetrí to kopec času a po jedle už len prihodíte riady ktoré ste použili a máte hotovo. Sporák sa snažte utrieť po každom varení a tak isto drez opláchnite a pretrite hubkou každý večer keď umývate riad. Takto si udržíte kuchyňu v prehľadnom a peknom stave.

Režim

Keď som ostala na materskej, chýbal mi nejaký režim a pravidelnosť. Mám na mysli svoj, nie dieťaťa. Ale keď človek vypadne z pracovného stereotypu, môže ostať mierne zmätený. Spravila som si preto nejaký domáci rozvrh dní, kedy a čo sa snažím urobiť. Hlavne si to asi vždy snažím naplánovať na začiatok týždňa, aby som to k víkendu už mala volnejšie. Nepočítam samozrejme bežné činnosti ako je varenie a každodenná údržba.Takže ako príklad:

Pondelok – pranie

Utorok – umývanie kúpelne, wc, žehlenie

Streda – voľno

Štvrtok – vysávanie, vytieranie

Piatok – voľno

Sobota – voľno

Nedeľa – umyjem sporák po víkende a kuchyňu

Najviac asi pomáha si v tom spraviť systém a potom to ide ako po masle.

Pomocníci

Robotický vysávač, tyčový vysávač, ručný. Toto sú všetko skvelí pomocníci. Vďaka nim ide údržba ešte lepšie. Ja osobne som si nedávno kúpila tyčový vysávač v ktorom je zaintegrovaný aj ručný a neviem, ako som bez neho mohla žiť. Vyložene číham na to, kedy kto čo rozsype, aby som s ním mohla zasiahnúť 🙂 A keď sa už aj nehoda stane, nevypením pri tom, lebo viem, že je to otázka chvíľky a zas je všetko v poriadku. Nenahnevá ma predstava, ako musím ísť do komory, vytiahnúť veľký vysávač a ťahať sa so šnúrou. Toto zariadenie prosto harmonizovalo naše rodinné vzťahy 😀

Zapojte deti

Povedzme si na rovinu, najviac nás asi iritujú rozhádzané hračky. Snažte sa deti viesť k tomu, aby ich nevynášali z izby a keď, tak nech najskôr jednu upracú a potom si vytiahnu ďalšiu. Viem že toto je trošku rozsiahlejšia téma, ale je potrebné si dieťa nastaviť tak, aby kopírovalo systém v domácnosti a vy ste sa nestali jeho otrokom. Keď sa naučí po sebe upratovať bude to plus pre celú rodinu. A malé deti sú veľmi tvárne a keď si to nastavíte ako pravidlo a hru, ešte sa pri tom zabavíte. Keď sa mi niekedy dieťa zablokuje a odmieta, využijem jeho prirodzenú súťaživosť proti nemu. Proste vyhlásim “Kto prvý uprace lego do krabice?” Keď sa nechytá, začnem ho upratovať snažím sa akože vyhrať. Vtedy to dieťa vyhecuje a začne so mnou súťažiť. Tento model mám dlhodobo overený. Je síce pravda, že potom sa u nás už chce súťažiť aj v cikaní, ale je to zábava a dá sa to využiť aj v iných veciach. Zatiaľ mi to teda tak funguje.

Deti aj veľmi radi pomáhajú pri iných činnostiach. Neodháňajte ich. Nech sa učia aj keď sú veľmi maličké. Už dvojročné dieťa vie prvotriedne poutierať prach z konferenčného stolíka, alebo menšej skrinky. A vy tým získavate čas na činnosť, ktorú robíte vy.

Takže takto na to idem ja a mám v byte naozaj pekne. Som rada, keď nám aj má prísť nečakaná návšteva, nemusím podliehať panike a zároveň som dobrým vzorom pre deti. Predsa ako vidia že sa správame my, robia to tiež. A moje staršie drobča mi veľmi rado pomáha už teraz. Myslím, že pri tých našich možnostiach a spotrebičoch čo sú na trhu, to už nieje dnes žiadny problém. Je to len a len o vašom vnútornom nastavení. Potom vám ostane dosť času na seba aj na rodinu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.