Ak ste vyhľadali tento článok, zrejme už ste absolvovali odstránenie gél lakov/ gélu, nie práve vyberaným spôsobom a už zachaňujete následky. Ako ja. Ak však len zvažujete túto možnosť, pre vás je podstatný hneď prvý a kľúčový bod tohto článku. Každopádne určite si obe skupiny prídete na svoje. A samozrejme každá, ktorá má z nejakého dôvodu nechty poškodené.
Ja ako milovníčka upravených nechtov, som bola nútená ukončiť používanie gél lakov. Čo ma neskutočne hnevá. Našťastie však mám už nejaké skúsenosti z minulosti a viem, ako si nechty dať do poriadku. Samozrejme každý vám povie, že vám primárne musí pošodený necht odrásť. Zlá správa je, že je to pravda a chce to trpezlivosť. Dobrá správa je, že sa dá toto obdbie prežiť aj s ako tak upravenými nechtami.
Odstránenie gél laku a gélu
Ak tento krok ešte zvažujete, je to pre vás len dobré. Existuje viac spôsobov ako na to, bez toho, aby ste si zničili nechty. V prvom rade NEZLUPOVAŤ, NEOKUSOVAŤ, NEHLODAŤ!!!! Pri tomto fajnšmekerskom spôsobe si akurát tak poodlupujete vrchnú vrstvu vašich nechtov a ostanú vám hrbolaté, tenké, boľavé a nevzhladné. Milovníčky gélu by mali zájsť manikérke a požiadať ju o šetrné odstránenie. Ak však o tento krok nemáte záujem, je možné necht z vrchu obrúsiť pilníkom, ale veľmi, veľmi jemne, tak aby ste sa nedostali úplne na necht. Stenšiť vrstvu gélu na minimum. A postupne nechať vyrásť spolu s nechtami. Dvoma vrstvami laku viete nerovnosť farebnú a povrchovú vyrovnať, až kým nech nevyrastie. Viem, je to síce na dlho, ale je to najlepší spôsob ako gél odstrániť šetrne.
Majiteľky gél lakových nechtov patria do tej šťastnejšej skupiny, takže vedia, že buď im ich vie ľahko odstrániť manikérka pomocou acetónového zábalu, alebo si viete podobným spôsobom odstrániť gél lak aj doma. Na vatu naneste acetónový odlakovač, alebo prípravok na to určený, namočenú vatu priložte na necht a zabalte nechty na 10 – 15 minút do alobalu. Následne veľmi jemne odstránte z nechta pomarančovým drievkom gél lak.
Čo sa týka akrylových manikúr, nemám skúsenosť, tu vám žiaľ poradiť neviem, ale predpokladám, že je možne zvoliť podobný spôsob ako pri gelových nechtoch.
Starostlivosť o nechty po odstránení gélu/ gél laku
Po odstránení takmer vždy ostanú vaše nechty stenšené, takže ak sa tak stalo a nepatríte k tým šťastnejšim, čo majú kvalitné pevné nechty, odporúčam ich určite jemným pilníkom skrátiť. Záleži na miere poškodenia, ale vyhnete sa tak zbytočnému štiepeniu, lámaniu a zatrhnutiu. Nemusíte ich ostrihať úplne do mäsa, ako vaša maminka, keď ste mali päť. Stači do roviny končekov prstov.
Po tomto kroku odporúčam ošetriť kožičku v okolí nechtov, ktorá dostala zabrať tiež. Domáca rada je, zohriať kokosový olej, alebo olivový a nechty do neho na 10 minút ponoriť. Pozor, nevyprážať 😀 Olej musí byť len príjemne teplý.
Prípravky na regeneráciu a každodenná starostlivoť
Dnes je toho na trhu našťastie veľa. Keď som si v minulosti regenerovala nechty po používaní klasického gélu, veľmi mi pohohol príravok z lekárne Sililevo. Je to asi to naj naj naj čo som kedy mala. Tento prípravok je super aj keď chcete posilniť prirodzené nechty bez poškodenia a veľmi dobrý je pre nechty, ktoré sa štiepia. Takže na tento produkt nedám dopustiť. Obnovuje štruktúru a mineralizuje váš necht.
V súčastosti používam aj olejíček od essence a kozmetika catrice má nočné sérum s keratínom. Čokoľvek je lepšie ako nič. Hlavné je však nechty neustále hydratovať. Pomáha to aj ich vzhľadu. Prvé dni im treba naozaj venovať poriadnu dávku starostlivosti a samé uvidíte, že budú vyzerať lepšie a lepšie. Aspoň týždeň by som im dala úplný pokoj. Olejíček vám spraví podobnú službu, ako priesvitný lak. Zakryje povrchové nedokonalosti a hlavne ich vyživý.
Aké vitamíny?
Samozrejme celé to ide ruka v ruke s výživou vnútri. Regeneráciu a rast nechtov podporuje zinok. Ďalej je to biotín, omega 3 mastné kyseliny a vápnik. Hlavne treba dbať o dostatok pestrej stravy, zeleniny a ovocia. Do šalátov pridávajte rôzne semienka, ktoré sú bohaté na minerály. Prípadne sa poraďte v lekárni, čo by vám odporučili.
Ako lakovať poškodené nechty
Ak ste doteraz holdovali gélovej manikúre, isto vás to láka, čím skôr si nechty ozdobiť opäť. Hlavne lakom vieme zamaskovať nedokonalosti. Ako som už zmienila, odporúčam tomu dať zopár dní pokoj. Keď uvidíte, že sú vaše nechty už jakš takš v poriadku, pokojne ich nalakujte. V tomto štádiu však odporúčam používať svetlé jemné nude odtiene. Nieje na nich tak vidno nerovnosti. Kým je váš necht ešte slabý, môže vám lak horšie držať. Vďaka svetlému laku nebude tak vidno, keď sa začne olupovať. Používajte aj nadlak, pomôže lepšiemu vzhľadu a lesku nechtov. Žiaľ laky nemajú takú výdrž, ako by sme si želali, ale zas majú výhodu, že sa podstatne lepšie odstraňujú, ako gélové náhrašky. Po každom odlakovaní nezabudnite dať opäť nechtom trošku pokoj a natrite ich olejíčkom. Aspoň na noc.
Verím, že vám moje odporúčania budú aspoň trošku nápomocné. Každá zvýšená starostlivosť je lepšia, ako žiadna. Keď budete dostatočne trpezlivé, určite sa vám vaše nechty odmenia a keď budú opäť zdravé, bude vám na nich aj klasický lak, ovela lepšie držať. Určite zas nájdeme po čase spôsob, ako ich zničiť 😀
Foto: www.unsplash.com