Menu Zavrieť

Aktivity pre deti, rozvrh na celý týždeň 1.

Viac krát som sa tu nejak snažila popísať a inšpirovať vás na aktivity s deťmi doma. Či už, keď s nimi ostanete doma kvôli chorobám, alebo sú prázdniny a počasie nepraje. Alebo vám to zabezpečí koronavírus. Dnes vám prinesiem rovno rozvrh na celý týždeň, podľa ktorého sa viete riadiť a inšpirovať. Myslím, že po prispôsobení schopnostiam, budú tieto aktivity vhodné aj pre menšie detičky.

My máme radi najmä tvorenie. Samozrejme ak čas a počasie, či zdravotný stav dovolí, snažíme sa byť najmä vonku a striedame vnútorné a vonkajšie aktivity.

Takže v zmysle toho bude tento rozvrh a pod ním si rozpíšeme k nemu viac. Aktuálne máme jeseň, takže rozvrh je v tomto duchu.

DoobedaPoobede
Pondeloktvorenie téma Halloween práca a úlohy v pracovnom zošite
Utoroktvorenie obrazu, téma jeseňpúšťanie šarkana
Stredapráca v pracovnom zošite, logopedické okienkoprechádza v lese a zbieranie listov, z ktorých vyrobíme strom
Štvrtokvýlet spoločenská hra
Piatokučenie novej zručnostinávšteva cukrárne

Pondelok:

Dopoludnie

Posadíme sa okolo jedálenského stola s obľúbenými plyšákmi a hráme sa na škôlku. Plyšáci sú spolužiaci, ktorým vaše dieťa bude aj aktívne pomáhať.

Pani učiteľkou je mamina. Mamina privíta deti a začne sa výučba. Máme tému jeseň, porozprávame o nej a začneme deťom dávať otázky k tejto téme. Aké ovocie máme na jeseň, aké aktivity robíme na jeseň atď….. Následne si začneme rozprávať o sviatku Halloween a čo sa vtedy robí. Vytvorte maketu tekvice, alebo strašidla, prípadne iné dekorácie. Na oranžový papier ju deti obkreslia. A vystrihnú. Následne dajte dieťaťu lepiacu pásku a môže si vyzdobiť v izbe okno.

Potom nechávam dieťa voľne sa baviť. Popri aktivite som si navarila a dáme si obed. Samozrejme treba prestrieť aj plyšákom a dieťa pri tom pomáha.

Poobede idú plyšáci spinkať. Ak vaše dieťa ešte spáva, tak má oddych. Ak nie, tak či už pri telke, alebo rozprávke, treba mu dopriať odpočinok.

Poobedie

Po odpočinku odporúčam siahnuť po nejakom pracovnom zošite. Mne sa veľmi osvedčil pracovný zošit pre škôlkarov, alebo naozaj výborné sú detské časopisy. Porobíme nejaké zadania, kým vidím, že to dieťa baví a potom ho vyzvem, aby sa chvíľu hralo samé, alebo ideme von na ihrisko. Záleží už ako každá domácnosť má zaužívané zvyky.

Utorok

Pokračujeme v téme jeseň a opätovne si naaranžujeme škôlku. Ak máte možnosť, vytlačte si na tlačiarni, prípadne nakreslite detičky, šarkany, domček a kadečo vás napadne a vyrobte obraz jesennej krajiny. Dieťa dostane úlohu, vodovkami na papier namaľovať podklad. Trávu a oblohu. Následne samo vlepuje do krajiny obrázky detí, ako púšťajú šarkany.

Obed, oddych/ spánok

Poobede

Ak počasie dopraje, ideme púšťať šarkana von.

Streda

Doobeda

pracujeme v škôlkarskom pracovnom zošite.

Potom si pocvičíme reč. Žiadnemu dieťaťu, či už má, alebo nemá pekne vyvinutú reč, neuškodí trošku pocvičiť výslovnosť. Naučte sa nejakú riekanku, na potrénovanie reči. My makáme na peknom R. Trénujeme napríklad takto:

Rak rýpe v rákosí,

pri hrádzi sa za rosy.

Z diery si ráčik

pretiahol fráčik,

na breh sa uberá,

prejde sa zvečera.

Krúti si fúzy,

klepetá brúsi.

Na internete nájdete veľa nápadov na obdobné riekanky.

Poobede

Poobede ideme do lesa a nazbierame listy a potom ich doma lepíme a vyrábame strom.

Štvrtok

Doobeda:

Výlet. Ak vám je to umožnené, skúste ísť s dieťaťom niekam na výlet, napríklad na nejakú farmu, alebo sa prejsť k rieke, prípadne zoberte kolobežku a môžete vyraziť niekam do parku, Ide najmä o zmenu prostredia. Choďte na nejaké miesto, ktoré nezapadá do vašej bežnej rutiny.

Poobede

Venujte sa spoločenskej hre. Dieťa už zvláda pravidla hry Človeče nehnevaj sa, alebo pexeso, prípadne môžete siahnuť aj po nejakej hre od spoločnosti Albi, ktorá má super výber hier pre deti. Naša obľúbená je Ubongo, ale pripravujem vám samostatný článok, kde by som vám nejaké hry popísala.

Piatok

Doobeda

Osvojíme si nejakú dovednosť. Vopred si premyslite, čo by ste chceli dieťa nové naučiť. Či sa jedná o nejaký šport ( bicykel, korčule ), alebo niečo interierové ( viazanie šnúrok, pletenie vrkočov, robenie uzlov ) a spoločne sa tomu povenujte

Poobede

Ak vám pandemické časy nebránia, doprajte si napríklad príjemné posedenie v cukrárni. Prípadne podporte vašu obľúbenú cez výdajné okienko. Alebo si skrátka doprajte nejaký príjemne spoločne strávený čas, ako odmenu za cely tyzden.

Víkend vám sem už nerozpisujem, lebo predpokladám, že ten si režimový robiť nemusíte. Ale verím, že vám prinesie nejakú inšpiráciu, ako si spolu užiť príjemný čas a zároveň dieťa trošku rozvíjať. Ak vás tento článok zaujal, sledujte môj blog, pretože plánujem ešte nejaké rozvrhy spracovať . Prípadne ďalšie inšpirácie prinášam aj na instagrame, kde ma nájdete pod názvom mamapauza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.