Ako každý rodič, aj ja sa občas stretávam s bolesťou bruška u mojich detí. Bolesť brucha môže prameniť z mnohých dôvodov. Uvediem vám najčastejšie z nich a samozrejme nejakých pár rád, ktoré by vám, tak ako mne, mohli pomôcť.
Najčastejšie dôvody bolesti brucha o detí môžu byť zápcha, alebo opačná varianta. U bábätiek sú to často koliky. Prípadne aj otrava jedlom a iné závažnejšie problémy. Je veľmi dôležité, aby ste stav nepodceňovali ak trvá dlho, alebo ak si nieste v akomkoľvek ohľade istí. Prečítajte si zopár mojich rád, ako si z najčastejšími a nezávažnými problémami poradiť v domácom prostredí.
Kedy vyhľadať lekára
Niekedy sa môže zdať, že ide iba o malý problém pri trávení Poznáte to, deti sú občas pahltné, alebo im skrátka niečo nesadne. Dôležité je pozorovať či bolesť nepretrváva príliš dlho ( mám na mysli hodiny ). Prípadne, či nemá tendenciu sa stupňovať. Taktiež ako prvé je potrebné zistiť, či nie je bruško citlivé na dotyk. Prípadne či sa dieťa predtým v tejto oblasti nezranilo. Ďalej treba samozrejme odsledovať aj horúčku. V takom prípade isto nečakajte a kontaktujte lekára. Netreba nič podceňovať a ak si nie ste v nejakom ohľade istí, neváhajte.
Koliky u bábätka
O kolikách u bábätiek som už písala samostatný článok, ale v skratke im viete uľaviť najmä masážou bruška v smere hodinových ručičiek. Odporúčam bruško najskôr nahriať, najlepšie hrejivým obkladom a následne začať s masážou. Na bruško dajte olej a veľmi jemným tlakom po ňom krúžte. Nesmiete však priveľmi tlačiť, naozaj jemne. Ja som zvykla krúžiť trochu rýchlejším tempom a uvoľnenie sa po chvíľke vždy dostavilo.

Ak nepomáha ani tento spôsob, obráťte bábätko na bruško, pod ktoré mu teplý obklad podsuňte. Niekedy poloha na brušku bábatku uľaví od akutnej bolesti. Taktiež im veľmi pomáha poloha na tigríka.
Ak nepomáha ani to, existuje aj rektálna rúrka. Pre viac informácií kliknite na môj starší článok, kde o kolikách píšem viac. TU
Hnačka u detí
Ak ste vylúčili, že by bol potrebný zásah lekára a dieťa netrpí nejakou infekciou, je zopár účinných rád, ktoré veľmi pomôžu. V prvom rade je samozrejme dôležité dbať o prísun tekutín. Nedostatočný prísun tekutín mimoriadne dehydruje a deti obzvlášť.
Mne ako malému dieťaťu vždy veľmi pomáhalo popíjanie čierneho čaju. Dnes už je možnosť ho v lekárni kúpiť bez obsahu kofeinu, určený pre deti. Takýto čaj je v mojej domácej lekárničke štandardom. Len pozor na jeho množstvo a intenzitu. Pri veľkých množstvách môže zaťažiť žalúdok a spôsobiť aj zvracanie. Radšej ho dieťaťu podávajte postupne po pár hltoch.
K vybaveniu lekárničky by vám nemal chýbať rehydratačný roztok, ktorý je dobrý aj v prípade zvracania. Čo sa týka stravy, je veľmi známe, že pomáha ryža. Z ovocia by som spomenula banán. Samozrejme ak nič zo zmieneného nepomáha, sú rôzne prípravky v lekárni. Ak však vyskúšate zmienené rady, je dosť možné, že sa týmto prípravkom ľahko vyhnete.
Ako bojovať so zápchou
Podstatná je prevencia. U detí je potrebná najmä vláknina. To nieje žiadna novinka. Ale čo ak ju vaše dieťa odmieta? Na to existuje veľmi dobrý a overený fígeľ. Namočte si do vody ovsené vločky, ktoré keď sa napijú rozmixujte aj s vodou do hladka. Následne ich nalejte do polievky. Dieťa nič nespozná a vy mu tak môžete pomôcť.
Najdôležitejšie je však dbať o vyváženú stravu. Samozrejme každá mama myslí na dostatočný prísun ovocia a zeleniny. Ale ja si napríklad dávam aj pozor na rozvrhnutie hlavných jedál. Mám tým na mysli jedlá, o ktorých viem, že môžu zápchu vyvolať. Tieto jedlá striedam s jedlami, ktoré távenie urýchľujú. A to tak, že ak na obed máme napríklad rizoto, tak na večeru podávam mäso na smotane. Alebo ak viem že budem variť jedlo, ktoré viem že môjmu dieťaťu v tomto smere spôsobí problémy, zvolím takú polievku, ktorá viem, že tomu zabráni ( kapustová, cuketová,… ).
Ďalším skvelým pomocníkom sú ľanové semienka. Môžete ich primiešať do jogurtu, alebo v ňom rozmixovať. K úľave by malo dôjsť do 12 hodín. Skvelé je, že sú aj veľmi zdravé, takže pri pravidelnom užívaní dieťaťu prostredníctvom nich dodávate zdravé tuky ako omega 3, minerály ako vápnik, železo a horčík. Naviac sú bohaté aj na vitamíny ako kyselina listová a vitamín E.
Samozrejme ak je stav akútnejší, pomáha na tento problém opäť masáž bruška v smere hodinových ručičiek, ktorá pomôže črevá trošku rozhýbať. A teplé obklady, presne ako tomu je u bábätiek s kolikami.
Ako uľaviť od bolesti bruška

Faktom je, že pri väčšine prípadov môže pomôcť teplo. Tak ako je to aj u dospelého, odporúčam dieťa uložiť na ľavý bok. Kolená je dobré mať v polohe pri brušku, nie však na silu, musí byť uvoľnené. Pre úľavu môže pomôcť termofor. Deti ho však nie vždy prijímajú a môže byť pre ne veľký a nepohodlný. Presne pre tento účel existujú tzv. hrejivé plyšové zvieratká Warmies od spoločnosti ALBI. Viete ich kúpiť v kamennej predajni, alebo aj na ich e-shope . Jedná sa o viacúčelovú pomôcku, ktorá zároveň slúži ako hračka. Stačí ju len zohriať v mikrovlnnej rúre a plyšové zvieratko Warmies udrží teplo približne dve hodiny. V jeho vnútri je totiž uložené proso a voňavá levandula, ktoré sa nahrejú a zároveň skvelo prispôsobia priloženej oblasti. Naviac sú tieto zvieratká naozaj z kvalitného jemného plyšu a nesmierne rozkošné, takže dieťa ho s radosťou prijíme. Vôňa levandule má zároveň upokojujúce a uvoľňujúce účinky, čo neraz môže pomôcť aj k lepšiemu spánku. Dajú sa využiť po zamrazení aj ako obklady. Jedná sa o skvelú súčasť vašej lekárničky, s ktorou sa naviac vaše dieťa môže v ostatnom čase aj hrať. Sú v rôznych veľkostiach, takže sú vhodné aj pre veľkých aj pre malých. My máme dvoch a nevieme si ich vynachváliť.
Bolesti bruška sú u detí veľmi časté, preto nieje na škodu byť na túto situáciu pripravený a vybavený. Nie som síce zdravotník, ale nejakú tu malú skúsenosť už mám, tak verím, že ste našli v mojom článku nejaké typy, ako to vášmu dieťatku s nezávažnými problémami trošku uľahčiť.
zdroj obrazkov: unsplash.com