Mám okolo seba veľa kamarátok prvorodičiek. Občas ma požiadajú o radu, alebo nejaké tipy. S týmito radami sa často dostávam do minulosti a zaspomínam si. Nedávno som sa zamyslela nad tým, v čom ma vlastne materstvo najviac prekvapilo. Aké boli očakávania a kde bola realita.
Pôrod
Je to veľmi individuálna záležitosť. Môj bol v podstate “pohodový”, to znamená, že som nemala našťastie žiadne komplikácie, ale teda intenzita bolesti a to ako dlho to trvalo, to prekonalo moje očakávania. A naozaj som nečakala že to bude ľahké, ale až tak?
Kojenie je veda
A keď vravím veda, tak myslím naozaj veda. Prisávanie, boľavé bradavky, keď sme za tým nekončí to. Vždy som si myslela že proste dám prsník a ide to. Až potom som zistila, koľko je okolo toho. Mám na mysli, spúšťací reflex, nízka produkcia, nadprodukcia, ako korigovať tok, ako si zaistiť dostatok mlieka, alebo ako naopak krotiť svoje prednosti, aby to nepreháňali. Nikdy som tak nespoznala svoje telo, ako vďaka tomuto. A keďže to nieje na začiatku práve ľahké, úplne chápem a rešpektujem ženy, ktoré sa rozhodnú kojiť dlhšie ako rok, lebo je to naozaj vybojované.
Únava, ale až takto?
Chvíľami by som to prirovnala až ku kóme, často sa mi až hlava točila od vyčerpania. Nervozita, ktorá z toho vyplývala nepomáhala ani rodinnej pohode. Vlastne doteraz keď vidím ženy s kočárom, spomeniem si na tieto zombie časy, za ktorými mi je samozrejme už teraz keď niesu smutno 🙂
Deti nespia toľko ako si myslíme
Človek si povie, veď pohoda, bábätká stále spia. Možno kým ešte bojujú s novorodeneckou žltačkou tak áno. Ale potom to už také rúžové nieje. Akože oni aj spia áno, ale nikto vás nepripraví na ten dlhý proces ktorý tomu predchádza. Čas strávený uspávaním nejde pod 45 minút, a to ste ešte dobrá. Za neustáleho plaču a protestu uspávate a uspávate. A keď sa vám to, niekedy podarí až po dvoch hodinách uspávania, odmenou vám je za vašu prácu ten povestný detský spánok…20 minutový….
Zuby
Počuli sme o tom, deti plačú keď im idú zuby. Ale nie že ich to trápi tak dlho. A naozaj ich je len 20? Určite je to nepomer s prebdenými nocami.
Potreba sebazaprenia
Nalakované nechty? Vadí vám že sa nemáte čas ráno ani namaľovať, umyť si zuby a podobne? Lebo váš drobček stále chce byť na rukách, alebo proste len nemáte po prebdenej noci silu? A nekonečne vás to vytáča, že “povrchnosti” pri ktorých ste relaxovali išli úplne bokom a nieje čas? Nebojte, nieje to nekonečné ako sa v danú chvíľu zdá. A v momente keď človek upustí od týchto vecí ma vyhrané. Ono sa to časom zase zlepší. Ale keď sa nám podarí toto spracovať, myslím že vtedy máme vyhrané, lebo už nepozeráme na to na čo nemáme čas, ale na to čo dáva naozaj zmysel.

Hlúpnutie
Nastáva najmä v prvých mesiacoch izolácie. Lebo pri kočíkovaní sa nedá vždy zosúladiť s ostatnými kolegyňami mamičkami. Potom je bežné že človek stráca slovnú zásobu a nevie vysloviť súvislú vetu. V obchode kočíkuje nákupný vozík a hrnček s kávou jemne pohojdáva v rukách. Našťastie to pominie v momente, keď vaše dieťa dorastie do ihriskového veku a vy tam z času na čas nejakú tu vetu s niekym prehodíte.
Intenzita lásky
Vedeli ste že ho/ju budete ľúbiť, ale že až takto? Je to rozmer lásky aký sme dosiaľ nezažili. A zo dňa na deň sa zamilovávame viac a viac. Nič vás nedokáže zohriať tak, ako keď sa na vás vaša ratolesť usmeje, objíme vás a prejaví vám lásku. A nikdy vás nič nebodne tak, ako keď vás vaše bábätko hoci aj z rozmaru odstrčí. Ste v tom až po uši a už chápete dokonale svojich rodičov a uvedomíte si, ako ste im krivdili.