Menu Zavrieť

Čo si zvážiť pri nakupovaní výbavičky

V dnešnej dobe to máme omnoho ľahšie ako naše maminky. Dá sa pre deti kúpiť snáď už všetko. Potrebujeme ich však naozaj všetky a hlavne hneď?

Prebaľovacie obrúsky, áno či nie?

Je to veľký pomocník, najmä mimo domov, avšak na novoredenecký zadoček nie úplne vhodný. Veľa žien na ne nedá dopustiť a využíva ich stále. Nepopieram ich mnohé výhody a každý nech si zváži ich využívanie. Mne osobne však myšlienka že dávam na čistú detskú pokožku chémiu veľmi nevyhovovala a tak som sa snažila ich využitie minimalizovať. Používala som ich len v “teréne” ale doma vôbec. Mnoho ľudí odporúča klasické oplachovanie pod čistou vodou, súhlasím, avšak čo s tým keď sa bojíte manipulovať s novorodencom nad umývadlom/ vaňou? Postačia vám obyčajné vatové štvorce, prípadne väčšie odličovacie vatové tampóny. Stačí ich namočiť do vody a zašpinené partie jednoducho utrieť. Niekto pre tento účel využíva aj klasické kuchynské utierky, mne však pripadali tvrdé.

Detská kozmetika

Šampóny, krémy, sprchové gély a rôzna kozmetika, kto by tomu odolal. V drogérii nájdete nespočetné množstvo produktov, až je problém sa v tom zorientovať a vybrať naozaj dobre. Je však známy fakt, že novorodenec sa nepotí a na umytie mu stačí čistá voda. Pokiaľ nemáte vyložene dieťa, ktoré potrebuje špeciálnu starostlivosť o pokožku, netreba to vôbec riešiť. Ja osobne som využívala sprchový gél iba na zadoček a príslušné partie a to tiež nie každý deň. Podľa intenzity ušpinenia a tak nejak pocitovo. Veľmi sa mi osvedčila kozmetika od soaphorie. Ich krém na zapareniny je vynikajúci.

Oblečenie

Túto tému riešia mnohé maminky. Ak máte bábätko riadne donosené a je v priemernej veľkosti cca 50 cm, úplne vám postačí pár kúskov oblečenia číslo 56. Aj tak mu bude veľké, no po týždni už nie. Keď už chcete robiť väčšiu zásobu, odporúčam veľkosť číslo 62 a 68. Túto už dieťa vynosí oveľa dlhšie. Miesto košieľok a rozkošných tričiek by som odporúčala výhradne bodýčka, ktoré izolujú chrbátik a nevyhŕňajú sa.

Podložka na hranie

Ak nemáte koberec a chcete aby dieťatko malo na zemi priestor na hru, určite sa už obzeráte po penových puzzlách, ktoré sa dávajú na podlahu. Je to výborná vec, lebo si to vieme poskladať podľa potreby a zvoliť rozmer aký sa vám páči ALE.…Štandardné penové puzzle sú veľký chytač špiny. Potvrdí vám nejedna mamička, že sa do nich chytá neporiadok ako omrvinky a podobne a toto nemáte šancu poriadne vyčistiť. Naviac keď dieťa podrastie, veľmi rado ich rozoberá a vy ich musíte neustále skladať a upravovať. Zvážte možno miesto toho buď kusový koberec, alebo detskú podložku. Výhodou takejto podložky je, že sa dá šikovne v jednom kuse udržiavať a napríklad opláchnuť vo vani a viete ju v prípade potreby jednoducho zrolovať a premiestniť.

Nosenie dieťaťa

Dnes je veľmi moderné nosenie detí. Pokiaľ máte zdravý chrbát, určite to je skvelá vec. Avšak aj toto si zvážte a neunáhlite sa s kúpou drahých šatiek, alebo nosičov. Niektoré deti sa totiž neradi nosia. nech robíte čo robíte, necítia sa v tom dobre. Odporučila by som najskôr si nosič/ šatku požičať a až podľa výsledkov zvážiť kúpu. A je dobré si aj uvedomiť, že keď dieťa nosíte často a príliš, môže vám začať bojkotovať kočík, čo sa môže ukázať ako problém, keď je dieťa ťažšie.

Hrazdička

Bezpochyby skvelá vec pre vaše dieťa. Dokáže sa s ňou vyhrať a stimuluje pohyb a rozvíja motoriku. Skôr ako 2 mesačné ju ale neocení.

Detská stolička

Kupuje sa síce až v čase, keď sa blížia prvé príkrmy, ale zahrnula som ju sem kvôli osobnej skúsenosti o ktorú sa chcem podeliť. My sme sa rozhodli kúpiť polohovaciu stoličku, lebo nám dieťa začalo neskoro sedieť. Mäkkú tapacírovanú, komfortnú. Takéto stoličky sú skvelé do momentu, kým ich netreba čistiť. Áno, lehátka na tomto type stoličiek sú umývateľné. Ale keď sa vaše dieťa do príkrmov naozaj pustí oduševnele, končia vo všetkých záhyboch. Umyť takéto stoličky je nadľudský výkon a nikdy sa vám to nepodarí úplne. Naviac sú tieto stoličky aj dosť ťažké. Odporučila by som vám preto úplne obyčajnú stoličku z ikei. Nestojí veľa, nieje veľká a pre jej údržbu ju stačí strčiť do vane a osprchovať. je ľahká takže sa s ňou výborne manipuluje.

S tým čo sa neosvedčilo vám sa môžete podeliť s nami do komentárov pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.