Detská kolika postihne nejedno bábätko. Mnohým rodičom trvá kým prídu na to, že sa jedná práve o tento problém. V prvom rade rovno musím upozorniť, že nie som lekárka a každý postup s bábätkom v prípade problémov, by ste si mali konzultovať s vašim pediatrom. Ja som sa len rozhodla s vami podeliť o tom, čo pomohlo nám a ako sme s ňou zabojovali.
Pri prvom bábätku sme za svet nevedeli prísť na to, o čo sa jedná. Pri druhom už sme o čosi skúsenejší, takže sme už rýchlo vedeli, kde je problém a miesto zúfalého hojdania a čičíkania, sme začali rovno riešiť. Nie však všetko zabralo, ale táto kombinácia sa nám osvedčila ako dobré riešenie, minimálne na nejaké zmiernenie utrpenia bábätka.
Ako sa detská kolika prejavuje?
Jedná sa vlastne o nedozretú tráviacu sústavu, kedy vylúčenie plynu je pre bábätko často náročné a bolestivé. To tak laicky povedané. Bábätko veľa plače, je červené, nervózne a priťahuje nožičky k brušku a striedavo napína. Niekedy to sprevádza aj neznesiteľný rev. Bábätko skrátka tlačí, ale je to pre neho náročné a bolestivé. Existuje fáma, že tým viac trpia chlapci, ale vraj to postihuje až 40% detí bez ohľadu na pohlavie dieťaťa ( potvrdzujem ). Kolika by mala vymiznúť do 3. mesiaca života.
Dostupný pomocníci
Je viac možností ako bábätku pomôcť. V prvom rade sú to asi najznámejšie kvapky, ktoré pomáhajú uvolniť plyn v čreve ako sú sab simplex, infacol, espumisan a mnohé iné. Potom sú to probiotiká ako napríklad biogaia. Alebo údajne veľmi účinný je coli prev, ktorý už pomáha aj v prípade intolerancie laktózy. Ďalej pomáhajú masáže, je možné si aj pomôcť gélom na bruško Pupík, alebo nahrievacie vankúšiky, teplé obklady. Pomáha aj krúženie nožičkami, pritláčanie k brušku, alebo krúženie ako na bicykli. Toto sú asi najznámejšie a všetky metódy, ktoré som vyhrabala na diskusiách a v článkoch. Mnohý nedajú dopustiť na rektálnu rúrku, ktorá sa zavedie do konečníka a pomôže bábu uvoľniť problém. Nieje však dobré po nej siahať často. Ja som na toto nemala odvahu.
Čo pomohlo nám?

Asi tak z každého rožku trošku. Na začiatku som nasadila espumisan L a to iba v čase keď som vedela, že s tým bábätko najviac bojuje. Nechcela som do telíčka pchať priveľa chémie. Avšak toto nám zmiernilo príznaky tak asi na dva dni a potom sme si veselo v bolestiach pokračovali ďalej. Po niekoľko dňovom ponocovaní som sa rozhodla zabojovať na tvrdo. Kúpila som Biogaiu, čo sú probiotiká, ale dočítala som sa, že zaberať začínajú až niekedy po 10 dňoch v priemere. Nechcelo sa mi tak dlho čakať, tak som ju doplnila opäť espumisanom L, tentokrát ale už plnou dávkou 25 kv 3x denne, ako je v príbalovom letáku. Došlo k úľave, nie však úplnej, ale zlepšilo sa to. Ale viete čo nám pomohlo najviac? Neodporúčaná poloha na brušku. Keď sa mi raz bábo omylom pregulilo z boka na bruško ako kopalo v bolestiach. Chvíľku bojovalo, lebo sa mu na brušku veľmi nepáčilo, ale potom sa vyprdelo a spokojne zaspalo. A takto mi spinkalo niekoľko hodín práve v čase, keď sa najviac trápilo. Nie vždy mi teda na brušku vydrží aj spinkať a na noc tak nepolohujem, lebo sa to neodporúča, ale cez deň keď je pod trvalým dozorom si tak pomáhame. A mám pocit, že nielen to pár minútové trénovanie na brušku, aby dvíhalo hlavičku, ale primárne spánok na ňom nám pomáha. Moja mama mi spomínala, že my sme ako deti takéto problémy nikdy nemali a zhodou okolností, vtedy bola práve móda spávania na brušku. Nechcem vás teda nijak navádzať, ani ja som z toho nebola odviazaná, keďže všetci vieme, že by bábätká takto spávať nemali. Ale poistila som si to monitorom dychu, častým dohľadom a v noci som tak bábätko spávať nedávala, lebo vtedy spinkalo celkom fajn. Po pár dňoch sa nám to takto začalo lepšiť. Asi po týždni, ani to nie sme vysadili espumisan a už podávali len Biogaiu. A teda musím povedať, že všetko už šlape jak má.
Takže takto nejak sme s tým zabojovali my. Jasné, netreba očakávať zázraky a hneď, ale naozaj treba byť trpezlivý a ono to časom prejde, s liekmi či bez nich. Ale s nimi viete pomôcť aj sebe aj bábätku. A hlavne, keď zaznamenáte tento problém, odporúčam zbytočne nevyčkávať a nasadiť aspoň tie probiotiká, keďže nástup účinku je dlhší. Ale nezabudnite, ako sa všade píše, poradiť sa s vašim lekárom, alebo lekárnikom 🙂