Menu Zavrieť

Dnes nehučím

Máte už dosť toho ako nechcú vaše deti spať, poslúchať a vy sa meníte na divokú gazelu ktorá nič nerobí len na ne neustále hučí? Aj vás potom trápia výčitky svedomia?

Niekedy sú dni kedy stále len vychovávame a máme obavu, či nám to nepokazí náš vzájomný vzťah.  Ja to mám dosť často, hlavne keď je moja ratolesť v období vzdoru, ktorý naberá na obrátkach. Keď už výchovou a poúčaním leziem sama sebe na nervy, rozhodnem sa spraviť sebe aj dieťaťu pekný deň.

Ráno keď sa zobudíme, spravím dobré raňajky, ktoré povolím jesť na gauči pri televízore. Pozrieme si v kľude rozprávku a zásadne čas strávený pri nej neobmedzujem. Potom sa vychystáme von a snažím sa nedať vytočiť pri obliekaní, keď mi dieťa behá s holým zadkom po byte, veď hučala som niekoľko dní a aj moje hlasivky majú nárok na oddych. Po tom čo som toto ustála sa vyberieme von. 

Snažím sa vyhľadať miesta, kam nechodíme často, či už ide o nejakú detskú herničku, alebo niekam k vode. Teraz v zime chodím veľmi rada k Dunaju, kde sa dieťatko vylieta na odrážadle, alebo kolobežke. Prechádzku si spestríme návštevou cukrárne. Ja si dám v kľude kávu a maličké dostane aj nejaký koláčik. Potom pokračujeme niekam na väčšie ihrisko, alebo ideme do herne, podľa počasia. Dovolím takmer všetko čo nieje život ohrozujúce. 

Doprajeme si aj dobrý obed niekde v reštaurácií. A áno, občas zhrešíme aj fast foodom, svet sa predsa nezborí a nie sme tam každý deň. Nemusím stále variť a aj ja mám nárok na oddych.

Potom sa vrátime domov a snažím sa opäť nenechať vytočiť pri uspávaní a byť trpezlivá. Najlepšie keď si pospíme spolu.

Po obede ideme buď na malú prechádzku, alebo sa doma hráme. Veľa si lepíme, vymaľujeme a teraz aj spolu pečieme. V takýto deň sa snažím zastaviť a venovať dieťaťu čo najviac. 

Večer povolím dlhý kúpeľ a nekričím keď sa voda valí von z vane. Iba významne pozerám, a podlahu vypodložím osuškami.  Večer si veľmi radi čítame, je to zvyk ktorý som u nás zaviedla pred spaním. Podvolím sa škemraniu a pridám ešte jednu rozprávku. 

Keď krpaté špekuluje, v kľude mu dohováram ( áno, dvihne sa adrenalín, ale držím sa). Po uspatí spokojne hľadím na maličké a som šťastná, že som to dnes ustála a spravila mu pekný deň. Som spokojná že zažilo aj mamu bez nekonečných zákazov a komandovania pri každej príležitosti. A hlavne mám zo seba dobrý pocit. Viem že sme si to dnes užili a ja som zas videla svoje dieťa v trošku inej úlohe, bolo bezstarostnejšie a neplakalo.

Opustíte niekedy povinnosti ako varenie a upratovanie a robte presne to po čom dieťa túži, po vašej pozornosti. Samozrejme sa to nedá robiť stále a aj ono musí vedieť, že sú hranice a musí vás aj nechať niečo urobiť. No pre mňa je vždy takýto “deň off” veľkým prínosom. Dieťa si ho maximálne užije. Už na začiatku pozorujem, že ma oveľa lepšie poslúchne a menej sa hnevá keď zo mňa cíti kľud. A viete čo? Ja si to tiež viac užijem a mám z toho výborný pocit, keď vidím akú má radosť. Niekedy príliš podliehame povinnostiam okolo dieťaťa a zabúdame, že ono nepotrebuje doma poriadok, potrebuje hlavne vás. Nie nadarmo sa hovorí: ” bordel v byte, šťastné díte.” 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.