Možno vás to ešte len čaká, možno ste už za tým a možno s tým práve bojujete. Obdobie vzdoru potrápi každého rodiča. Snažíme sa akokoľvek, ale naše dietky sa proste niekedy zatnú a my s nimi nevieme ani za svet pohnúť. Ako sa v takej situácii zachovať? Čo by mohlo pomôcť?
Dnes je mnoho názorov. Od na oko benevolentnej nevýchovy, až po triezvo nekompromisného Hermana, na trhu je veľa literatúry a na internete je múdry asi každý. Ale niekedy všetko zlyhá a potom sa točíme v kole hnevu a kriku, zúfalstva a niekedy nám aj prasknú nervy a zachováme sa tak, že nám to je potom ľúto.
Niesom odborník, ale som človek ktorý sa snaží nájsť vo všetkom nejaký zdravý stred. Občas som ako matka tvrdá, niekedy možno až príliš mäkká. Avšak čo mne vždy veľmi pomôže je hlavne odpočinok a získanie odstupu. Ak máte možnosť čo i len na pár hodín vypnúť, spravte to. Alebo niektoré aktivity, pri ktorých vás vaše dieťa vytáča dokola, prenechajte na nejaký čas partnerovi ak sa vám dá. Lebo to čo nás najviac ničí a skúša nám nervy je stereotyp. A to najmä ak ide o činnosti, kde je negatívna odozva.
Zmente komunikáciu
Niekedy mi to zaberie, keď neviem dieťa prinútiť sa obliecť, lebo najviac práce má vždy keď sa ponáhľame, pomáha mi občas ho jednoducho poprosiť. Úplne pekne, s pokorou, skrátka nie štandardným krikom a nervozitou. Vysvetliť mu dôvod prečo sa ponáhľame. Alebo mu nájť motiváciu. Napríklad že keď sa nepoponáhľame, môže sa stať, že už na ihrisku nebudú žiadny kamaráti. Alebo, že keď sa nepoponáhľame, nebudeme môcť sedieť v autobuse na tých super miestach, lebo budú obsadené. Ak sa však neponáhľate, odporúčam niekedy nechať dieťa dokončiť činnosť. Napríklad mu vysvetliť, že teda dobre, dokonči si , ale potom príď. Prekvapivo to občas zafunguje. Dieťa ocení, že rešpektujete, že aj ono má niečo rozpracované. Veď ani vy neodchádzate od sporáka vždy v sekunde keď si zmyslí.
Výhražky, vydieranie
Nie som odborník, a keby som bola, určite to sem nenapíšem. Som len obyčajná matka, ktorá občas siaha aj po tejto nekalej metóde. A povedzme si úprimne, kto to občas nespraví. Najúčinnejšie u nás je asi vyhrážanie sa skorším spaním. Príklad: ” keď to nedoješ, môžeš si ísť hneď ľahnúť”. Áno, nieje to pekné, ale naozaj to funguje 😀 Ďalšia metóda pri vypätejších situáciach je balenie hračiek do smetného vreca. Pozor, NIKDY nie najobľúbenejšiu, to je citlivé, to by som si nedovolila. Ale taktiež veľmi účinné. O zákaze tabletov, televízie, alebo spanie bez rozprávky si nemusíme hovoriť. Keď som to pár krát spravila, potom už len stačilo pripomenúť danú situáciu a dieťa už rýchlo poslúchlo.
Úplatky
Ďalšia nekalá metóda, ale nieje nad radosť vášho dieťaťa, keď mu z času na čas, za dobré správanie pri nákupe kúpite lízatko. No a čo… 😀 Nemalo by to však byť asi pravidlo.
Benevolentné dni
Keď je toho už naozaj veľa a máte za sebou pár dní napätia a “výchovy”, je dobré to zvoľniť. Aby ste neboli doma ako na bojovom poli a dieťa ale aj vy ste si stihli spracovať to vypätie, ktoré ste mali. A keď budete chvíľu ako medík, budete potom prekvapené, ako sa vám to dieťatko po tých nie úplne príjemných metodách trošku zmenilo. A zas vám nejakú chvíľu pôjdu veci v kľude. Niečo k tomuto som už písala v tomto článku https://www.mamapauza.sk/dnes-nehucim/
Možno sa to nie úplne každému bude páčiť, ale takto nejak to funguje u nás. Ja fandím veľmi metóde dohovárania a kľudnej komunikácie. Ale niesom presvedčená, že je vždy úplne na mieste a dieťa potrebuje aj pevnejšie hranice. Takto som si z toho vytvorila nejaký zlatý stred.
Maminky poraďte nám, čo pomáha vám 🙂 V komentároch si o tom môžme podiskutovať.