Menu Zavrieť

Domáce recepty proti kašľu

S nástupom do škôlok a sychravým počasím nastáva náročnejšie obdobie pre rodičov a deti. Nielen čo sa týka povinností, ale najmä chorôb, ktoré útočia na naše deti zo všetkých strán. Pestrá strava a prísun vitamínov sú neoddeliteľnou súčasťou prevencie. Čo však robiť keď už na nás choroby zaútočia? Ako sa vyhnúť zbytočnému užívaniu liekov?

Neliečená nádcha trvá 7 dní, liečená týždeň. Ak sa však pridruží kašeľ, vždy máme zarobené na dlhodobejší problém. Nie vždy sú všetky sirupy účinné a nechce sa nám zakaždým utekať do lekárne. Čo robiť, keď sa kašeľ začína rozbiehať? Nám vždy pomôže obyčajný cibuľový sirup. Nielen že utlmuje kašeľ, ale pomáha aj vykašliavať.  Ako na to?

Čo potrebujete:

  • ½ väčšej cibule
  • Polievkovú lyžicu kryštálového cukru ( niekto nahrádza medom )

Postup:

Cibuľu si nasekáme na čo najmenšie kúsky a vložíme najlepšie do menšej zaváracej fľaše. K cibuli prisypeme kryštálový cukor a premiešame. Necháme cca 30 minút odstáť. Cibuľka nám potom pustí šťavu ktorú podávame. Sirup necedím, nechávam vo fľaške aj s cibuľou v chladničke. Nový zarábam až po 24 hodinách. Môžete chuť sirupu vylepšiť šťavou z citróna. Podávame 3 – 4 krát denne.

Ďalšou alternatívou je recept na cibuľový čaj:

Čo potrebujete:

  • Dve stredne velké cibule
  • ½ litra vody

Postup:

Cibuľu si nakrájame na tenšie plátky. Necháme v ½ litre vody variť 15-20 minút. Scedíme a dochutíme, cukrom, medom alebo citrónom. Podávame 2 – 3 krát denne. Pre zlepšenie chuti môžeme vyvariť škoricu.

Nočný dusivý kašeľ je možné utlmiť olejovým zábalom. Ako na to?

Potrebujeme k tomu väčší kus vaty ktorú si odtrhneme do tvaru obdĺžnika. Veľkosť cca 5×20 cm v závislosti od veku a veľkosti dieťaťa.  Na jednu stranu nalejeme olej ( kokosový, detský ). Naše staré mamy používali husaciu masť, ktorá je tiež výborná. Naolejovanú stranu dáme na panvicu a zohrejeme. POZOR nesmie byť horúca, aby sme dieťatko nespálili. Teplota musí byť príjemná, aby dieťatku priedušky prehriala.  Obklad dáme na priedušky, medzi prsia vyššie k hrdlu. Aby nám držal je možné hrudník obmotať gázou. Ja však používam tesnejšie tielko, je to pohodlnejšie. Po chvíli dochádza k úľave.

Všetky tieto recepty mám už z detstva vyskúšané na sebe a nedám na ne dopustiť. Samozrejme ak to nepomáha a dieťa je vážne choré nesmieme nič podceniť a treba ísť k lekárovi. Mne sa však s týmito receptami návšteve lekára darí často vyhnúť. A predovšetkým vedia veľmi uľaviť od dusivého kašľa. Odporúčam vyskúšať aj na sebe. Recepty je možné použiť aj ako doplnok liečby klasickými sirupmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.