Menu Zavrieť

Domáci balzám na pery

Už veľmi dávno som premýšľala nad výrobou vlastnej kozmetiky. V prvom rade viem čo do nej dávam a môžem si to namiešať podľa “chuti”. Nedávno som na internete narazila na dobrý recept, ktorý som si prispôsobila a je fantastický. Dávka stačí približne na dva klasické rozmery balzamov na pery.

Čo budeme potrebovať

  • vyčistený a vydezinfikovaný obal zo starého balzámu
  • hrnce a lyžičku na premiešanie,
  • 1 zarovnanú polievkovú lyžičku včelieho vosku
  • 1 kávovú lyžičku kakaového masla ( môžete použiť aj bambucké )
  • 2 kávové lyžičky konopného oleja ( môžete použiť arganový, kokosový, olivový,.. )
  • vitamín E ( nemusí byť, avšak je výživný a mal by balzám aj zakonzervovať )

Postup

Vytvoríme si vodný kúpeľ tak, že dáme vodu do väčšieho hrnca, necháme ju zovrieť a potom do nej namočíme menší hrniec. Do tohto dáme včelí vosk a necháme roztopiť prvý, postupne pridávame ostatné ingrediencie, ale nevaríme, iba rozpúšťame. Poriadne premiešame. Zmes rýchlo tuhne, takže si vieme počas procesu skúsiť tuhosť balzamu. Ak sa vám zdá byť príliš tuhý, môžte ešte pridať olej. Zmes potom nalejte do pripraveného obalu. Pre urýchlenie tuhnutia môžte dať do chladničky. A máme hotovo.

Po vybraní sa môže ťažšie vysúvať, nechajte ho trošku odstáť pri izbovej teplote, prípadne zohrejte okraj v rukách. Stáva sa to keď je zmes trošku tuhšia, na kvalite to však vôbec neuberá.

Mne vlastná výroba veľmi vyhovuje. Odporúčam použiť podľa receptu konopný olej, pretože má naozaj hojivé účinky. A popraskané pery krásne vyživí a zregeneruje. 

Máte aj vy skúsenosti s výrobou domácej kozmetiky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.