Menu Zavrieť

EKO aj na materskej? Dá sa to

Nieje tu už žiadnym tajomstvom, že sa zaujímam o rôzne možnosti, ako šetriť trošku životné prostredie, čo so sebou nesie aj úspory v peňaženke, takže je to spolu veľmi príjemné. Som si vedomá, že tu aj recenzujem krémiky a veci konvenčné, ale tam kde z nejakého dôvodu neviem ubrať, snažím sa ubrať, alebo polepšiť inde. Na 100% sa to asi úplne nedá. A na materskej o to viac. Tých možností je menej, avšak pre mňa je príjemným zistením, že už sa aspoň nejaké objavili. A čo sa teda dá všetko pri bábätku nahradiť?

Prsné vložky

Pri prvom dieťati som ich spotrebovala nemalé množstvo, vlastne keď si spomeniem, tá spotreba bola katastrofálna. Našťastie už sú v ponuke aj pratelné verzie, ktoré môžete používať opakovane. Pre telo sú omnoho prirodzenejšie a pokožka namáhaných partií pod nimi môže dýchať. Nieje to však jediná možnosť. Ak ste trošku zručnejšia, viete si ich pripadne aj ušiť a zrecyklovať tak nepotrebné kúsky látky. Môžete na ne využiť staré látkové plienky a výplň spraviť napríklad aj zo starého froté uteráka, ktorý má dobrú absorbčnú schopnosť.

Popôrodné vložky

Objavila som už aj značku v drogérií, ktorá poskytuje túto pomôcku taktiež vo verzií šetrnejšej k životnému prostrediu. Alebo môžete tiež využiť možnosť ako pri prsných vložkách. Viem, že tu už zachádzam trošku do nie práve chutných detailov a sama to touto cestou neriešim, ale ak ste skutočne zanietené a používate pratelné pomôcky pri vašich dňoch, tak aj toto je jedna z možností ako šetriť životné prostredie a v istej miere ušetríte aj v peňaženke.

Plienky

to nieje žiadna novinka, že je možné kúpiť látkové pratelné plienky. Prvotná investícia je síce vyššia, ale vráti sa vám mnohonásobne. Naviac je aj možnosť zabezpečiť si ich aj z druhej ruky. Pre tých, ktorým táto možnosť nevonia. je veľmi príjemným zistením, že sa dajú už zakúpiť aj jednorázové plienky, ktoré by mali byť šetrnejšie k životnému prostrediu, ako konvenčné. Dokonca ich už začal ponúkať aj známy reťazec drogérií. Na podrobnejší test takýchto plienok sa chystám, takže ma sledujte či už na blogu, alebo na instagramovom účte.

Prebaľovacie podložky jednorázové

Áno, je to super pomôcka, hygienická, pohodlná, ale skutočne nevyhnutná? Prípadne potrebujeme ju naozaj využívať v takej miere? Myslím že túto viete bez problémov nahradiť látkovou plienkou, ktorú môžete opakovane použiť. A ak máte strach z presiaknutia, keď neprebalujete práve na pulte, sú predsa skladacie podložky, ktoré máte k dispozícii takmer ku každej prebaľovacej taške. Jednorázové podložky sú určite skvelá pomôcka, ale myslím že je správne sa zamyslieť nad tým, či nevieme ich spotrebu aspoň trošku eliminovať.

Vlhčené obrúsky

Každý lekár vám povie, že najlepšia možnosť je čistá voda, takže ideálne je zadoček bábätka umývať, Avšak ak sa vám táto možnosť nenaskytne, opäť môžete siahnuť po iných riešeniach. Na trhu sú aj eko alternatívy, Ale prečo napríklad nepoužiť toaletný papier, ktorý predtým namočíte? Prípadne kus perlanu/ pervínu, ktorý je biologicky rozložitelný?

Detské pracie gély

Vedeli ste, že v čapovaných drogériach je možné zakúpiť aj tie? Naviac sú neparfumované a nedráždia detskú pokožku. Prateľná schopnosť je veľmi dobrá, takže minimálne za vyskúšanie to určite stojí. Takáto kozmetika je oveľa šetrnejšia k detskej pokožke, takže sa viete vyhnúť rôznym prípadným problémom, ako je exém a dermatitída.

Detská kozmetika

Existuje široká ponuka detskej kozmetiky, ktorá je šetrná na oboch frontoch. Ja osobne mám výbornú skúsenosť so značkou soaphoria. Ich krém na zapareniny je bezkonkurenčný a tuhé mydlo pre deti používam aj ja. Obal je možné vrátiť a dostanete zľavu na ďalší zakúpený produkt, čo je skvelá služba.

A toto je len zopár možností, ako sa dajú veci robiť inak. A nieje to zložitejšie. Možno máte pocit, že vám to uberie z komfortu, ale myslím že v konečnom dôsledku, keď sa zamyslíte aký to môže mať prínos pre vaše deti, telo a peňaženku, určite sa oplatí sa na tým aspoň zamyslieť. Nieje to asi o tom, úplne vylúčiť veci, ktoré vám vyhovujú, ale ak sa dá aspoň trošku znížiť spotreba niektorých výrobkov, určite to stojí za zamyslenie. Každý váš ďalší nápad vítam pod článkom v komentároch 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.