V posledom období mám pocit, že je stále väčšia a väčšia osveta na ekologickejší spôsob života. Ako ste si možno všimli v niektorých článkoch, snažím sa aj ja nájsť cestu, ako niečo u seba zlepšiť. Idem na to však postupne. Niektoré veci neviem zmeniť úplne radikálne a popravde niektoré ani nechcem, lebo moja materská pohodlnosť nepustí. Niečo málo som však zlepšila a snažím sa na tom naďalej pracovať. Akých oblastí sa to dotklo popisujem nižšie. Možno sa aj vám podarí v tom nájsť inšpiráciu.
Čistenie domácnosti
Celé to vlastne začalo vďaka mojej kamarátke, ktorá mala veľmi dobré skúsenosti s čapovaným pracím gélom. Rozhodla som sa to teda vyskúšať a veľmi ma prekvapila bohatosť a kvalita sortimentu čapovanej eko-drogérie. Začalo to teda pracím gélom, potom avivážou a teraz si do eko drogérie chodím už aj čapovať čistiace prostriedky na podlahu, kúpeľňu a chystám sa postupne aj na ostatné. Snažím sa teda eliminovať zbytočné plastové obaly a ak aj nejaké vzniknú. nájsť im ďalšie využitie.
Potraviny
V tomto smere mám veľmi čo zlepšovať, avšak aj to málo čo sa dá sa snažím. Samozrejmosťou už pre každého, kto sa snaží niečo zmeniť je, že prestávame používať mikroténové sáčky a nekupujeme potraviny v plastových obaloch. Je pravda že sa nie vždy vyhnem použitiu sáčku, ale keď už ho mám, snažím sa ho nevyhodiť a nájsť mu ešte doma ďalšie využitie. Sieťky na ovocie ešte nevlastním, príde mi že sa na tom snažia firmy zarábať a sú neúmerne drahé, zatiaľ som si neušila. Našťastie v potravinách kam chodím sú veľmi tolerantní a nemajú problém keď im zeleninu položím na pult aj na voľno bez sáčku. Snažím sa si vyberať aj nebalené potraviny, ako sú šunky, syry, mäso atd…Veganom ani vegetariánom sa nestávam, ale snažím sa aj obmedziť mäsité jedlá a priznám sa, že je to naozaj ťažké, keďže som dosiaľ varila vždy veľmi veľa mäsitých jedál.
Kúpeľňová kozmetika a dekoratívka

Myslím, že nahradiť sprchovú kozmetiku bezobalovou verziou bolo asi najjednoduhšie. Je veľká ponuka a mnoho alternatív, ktoré sa mi ukázali ako lepšie, oproti balenej drogériovej kozmetike. Sprchové gély čapujem v eko drogérii, alebo používam od značky soaphoria sprchové suflé, ktoré je balené v skle a je naozaj vynikajúce. O šampúchoch a tuhých šampónoch som už písala recenzie na blogu. Keď miniem zásobu masiek a balzámov na vlasy, chystám sa vyskúšať tie od ponio. Telové mlieko som nahradila masážnou kockou od ponia, alebo si vyrábam vlastnú z bambuckého a kakaového masla. Deodorant taktiež používam prírodný, účinný sa mi zatiaľ ukázal od soaphorie a chystám sa na pazúch od ponia. Aj tu platí, že sa snažím najskôr domíňať staré zásoby, ktorých je požehnane. Dekoratívna kozmetika je priznám sa jediná záležitosť kde pokroky nerobím, ale faktom je že časom chcem začať aj tu.
Pleťová kozmetika je na tom trošku podobne ako dekoratívna. Momentálne som v štádiu, že sa poteším keď je niečo balené v skle 😀 Ale tu som spravila zmenu aspoň čo sa týka odličovania. Začala som používať kokosový olej, miesto micelárok a mliek. Odličovacie tampóny som nahradila látkovými, avšak, musím sa priznať, že mi lepšiu službu spravil uteráčik namočený v teplej vode. Krásne sa s ním olej z pleti zmýva. Nieje toho veľa, ale cestičku si hľadám postupne. No keďže môj boj s vráskami započal, tu sa priznám veľké zmeny zatiaľ neplánujem.
Móda, oblečenie, fast fashion, slow fashion,…
Na túto problematiku mám svoj názor. Na jednej strane mi je veľmi ľúto v akých podmienkach musia pracovať ľudia pre azijske spoločnosti. Je veľa dokumentov, ktoré to zmonitorovali. Jednak sa obávam toxických látok v oblečení a zároveň nechcem podporovať tento business, ktorý naozaj núti ľudí pracovať v neľudských podmienkach. Avšak, ako matka na rodičovskej dovolenke si nemôžem dovoliť slow fashion vždy a nie všetko chcem kupovať v sekáčoch. Zároveň si myslím, že cesta k náprave pracovných podmienok vo fast fashion businesse nieje v tom, prestať ich kupovať. Pretože potom vyvstáva otázka, čo tí ľudia potom budú robiť. Je to zapeklitá téma a nerada by som sa púšťala do toho hlbšie, pretože si myslím že tu treba najmä zmeniť systém. Ale samozrejme aj tlak zo strany zákazníkov môže spraviť veľa. Ja som teda začala byť taktiež striedmejšia v nakupovaní a snažím sa si strážiť svoju konzumnú dušu. A v niektorých prípadoch začala využívať aj second handy a napríklad detský bazár na internete. Hlavne som sa polepšila, čo sa týka vyraďovania oblečenia a miesto vyhadzovania ho posúvam ďalej, či už odpredajom, alebo na rôzne charity.
Ženské záležitosti

Niesom veľký zástanca tampónov, avšak vyskúšala som si kúpiť kalíšok. Veľa žien ho chválilo, ale moja cesta k nemu trvala dlhšie. Nevedela som ho správne zaviesť a vždy bola nehoda, ale našla som fintu fň a už to ide. Takže kalíšok používam počas silných dní. Avšak keďže som skôr vložkový typ, tieto som nahradila kompostovateľnou verziou ako aj intimky. Sú drahšie, ale keďže niesu bielené chlórom, tak som sa rozhodla investovať viac do zdravia. A odkedy ich využívam, musím povedať že môj pocit a komfort v tejto sfére sa zlepšil a je to omnoho príjemnejšie pre tieto partie. Kupujem ich v dm drogerie.
Nieje toho zatiaľ veľa, ale myslím že aj malá zmena je zmena. A myslím že každý ju vie urobiť. Som však obozretná, lebo myslím že sa aj z tohto spôsobu života stáva trend a veľa obchodníkov na tom bude chcieť zarábať. A začnú situáciu využívať ako marketing a tohto sa troška obávam, či náhrady plastov budú skutočné náhrady a či nebudú zdraviu ešte škodlivejšie. Dnes sa človek už nevie spoľahnúť na nič. Čo bolo voľakedy bezpečné sa už teraz považuje za časovanú bombu a ničí životné prostredie tak rapídnym spôsobom, že nemáme ani predstavu. No začíname cítiť dopad. Myslím že aj malá zmena môže pomôcť. Mňa okrem iného motivovala ešte jedna vec. Keď som sa pozrela do kúpeľne do poličky nad vaňou a namiesto kozmetiky som tam uvidela tú strašnú kopu plastového odpadu. Začala sa tomu trošku venovať a hlavne, informovať sa. Pretože keď už nie pre seba, chcem zmenu pre naše deti, ktoré už ten dopad pocítia vo väčšej miere ako my.
