Menu Zavrieť

Odkedy naučiť dieťa lyžovať a ako na to?

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a vy zvažujete kedy je ten správny čas a ako na to?

Kedy je to vhodné

Spodná hranica sú tri roky, avšak podľa diskusie, ktorú som mala možnosť viesť s pedagógom, odporúča sa až od 3,5 a viac? Dôvod je jednako vyzretosť dieťaťa a fyzické schopnosti. V nižšom veku ako sú tri roky by ste mohli dieťaťu uškodiť.

Ako začať

Najdôležitejšie je dieťa do ničoho nenútiť a nechať ho samé nech si to trošku vyskúša. V prvom rade je potrebné mu obuť lyžiarske topánky. Najlepšie doma, alebo vonku. Aby si v nich vyskúšalo pochodiť. Je to nepohodlné, no veľmi nápomocné je, aby ste si ich obuli aj vy a skúsili dieťa motivovať formou zábavy. Stačí mu ukázať, aké je to srandovné takto chodiť 🙂 Nenechávajte ich na nožičkách však príliš dlho. Neprirodzená poloha môže spôsobiť bolesť. Privykajte postupne, odpočinúť a po chvíli zas.

Keď sa s topánkami zoznámi a zaujme ho to, vyskúšajte pripnúť lyže. Chyťte palicu a začnite dieťa ťahať, aby videlo že nechať sa ťahať je skvelé a ako to pekne a rýchlo jazdí. Rozhodne ale na nič netlačte. Ide o to len ukázať o čo ide a ako to bude vyzerať.

Nezhnuste mu to

Veľmi ma zaujal prístup, nezhnusiť dieťaťu lyžovanie spôsobom, akým ho sprotivovali nám na lyžiarských zájazdoch. Kráčanie na lyžiach do kopca. Áno, musí sa to síce naučiť, ale nieje dobré s tým začínať. Najskôr ukážte dieťaťu tie príjemné stránky tohto športu.

Lyžiarska škola

Po tom, čo vaše dieťa už vyskúšalo prvé body a uspeli ste. Odporúča sa lyžiarska škola. Väčšina detí lepšie poslúchne druhých ako vás a voči inštruktorom budú mať väčší rešpekt. Zároveň im v lyžiarskej škole postrážia správny štýl a deti si tak nespravia návyky, ktoré si vy pri výučbe nemusíte všimnúť.

Samovýučba

Ak ste sa však rozhodli nevyužiť služby lyžiarskej školy a ste lyžiar, nebude to pre vás už také náročné, keď už dieťa spolupracuje. Hlavné je dieťa motivovať. Postupne po tom čo už si zvyklo na ťahanie palicou, naučte ho pluhovať a pracovať s nožičkami počas jazdy. To znamená kým ho ťaháte, aby sa postupne učilo odľahčovať striedavo obe nohy. Po čase môžete skúsiť veľmi mierny svah, samozrejme ho musíte naďalej strážiť a hlavne dohliadať držanie tela, váha dopredu, kolená pri sebe a pluh. Brzdenie je totiž základom a vďaka pluhu sa vie postupne učiť “oblúčikovať” – zatáčať.

Lyžovanie je podľa mňa veľmi dobrý základ ktorý môžete dieťaťu dať. Neskôr je už na ňom do akej miery sa mu bude chcieť venovať. Nieje však nad detstvo strávené v horách. Užívanie si atmosféry vŕzgajúceho snehu pod topánkami, kým kráčate po dobrej lyžovačke na teplý čaj. Ak vám okolnosti dovolia, smelo do toho 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.