Všade nájdete návody na to, čo si zbaliť do pôrodnice, aká výbavička pre bábätko, čo všetko budete potrebovať pre novorodenca a čo všetko vybaviť. Málokto vám však povie, čo so sebou. Asi je to už dôkaz toho, že život sa vám obráti na ruby a že už to nieje len o vás. Avšak na seba skutočne nesmiete zabúdať. Obzvlášť, keď potrebujete pri bábätku fungovať. Zhrnula som teda zopár rád na veci, ktoré bude vaše telo potrebovať. Nemám teraz na mysli hygienické potreby, ale starostlivosť, aby ste sa vyhli, alebo eliminovali prípadné problémy. Nie som lekár a samozrejme, tento článok treba brať, len ako akúsi inšpiráciu a tipy, ktoré pomohli mne.
Trénovanie kegelovho svalu
Ak sa chcete vyhnúť inkontinencii a podobným nepríjemnostiam, určite je potrebné pred pôrodom začať trénovať kegelov sval. Je to ten sval tam dole, veď viete. Odporúčam začať s tým už v období po 30. týždni. Cvičí sa tak, že sa snažíte túto oblasť stiahnúť ako, keď zadržiavate cikanie. Ja som ho cvičila nasledovnými spôsobmi.
- 20 x stiahnuť a povoliť v “tempe”
- stiahnuť na dobu 10 sekúnd a povoliť. Opakovať 10 x
- stiahnuť a sťahovať viac a viac, podržať aspoň 10 sekúnd na maximum čo vládzete a povoliť. Opakovať aspoň 5x
Tieto cviky určite cvičte aj po pôrode, keď už budete sama cítiť, že môžete.
Príprava prsníkov na kojenie
Neviem či ste o tom už niekedy počuli, ale je dobré si ešte pred pôrodom nejakých pár týždňov trošku zdrsňovať bradavky. Po sprche stačí, keď si ich troška pomasírujete froté uteráčikom. Mali by byť potom odolnejšie pri kojení a koža na nich by sa mala vedieť rýchlejšie regenerovať. Len treba byť opatrné, aby ste si nevyvolali prílišným trením sťahy, takže s mierou.
Vitamíny
Priznám sa, že pri prvom tehotenstve som toto dosť flákala. Chcela som všetko na prírodno a podobne. Okrem snáď železa, ktoré “žuje” mnoho tehotných žien, lebo prosto musí. Tento prístup mi však príliž nepomohol, lebo sa mi to pár mesiacov po pôrode veľmi vypomstilo a pri kojení som sa “statočne” odvápnila. Takže milé dámy. Ak vám to váš doktor odobrí, určite si dodávajte vápnik. A to nielen počas tehotenstva, ale aj počas kojenia. Verte mi, vaše kĺby a príslušenstvo sa vám za to poďakuje. Naviac sú aj prenatálne vitamíny, ktoré je možné užívať aj po pôrode a počas kojenia. Po mojej skúsenosti by som ich už riešila, aj z toho dôvodu, že po pôrode budete bojovať s veľkou únavou a ak vám budú ešte chýbať aj vitamíny, telo vám to dá riadne pocítiť.
Čaje
Zásobte sa čajmi typu medovka a čajmi na podporu laktácie. Už som to v jednom článku zmienila, ale opakovanie je matka múdrosti 🙂 Medovka vám veľmi pomôže “na nervy”, popôrodné blues a celkové uvoľnenie. Je možné, že pri rozhodenom spánkovom režime, budete mať problém so zaspávaním. A toto je jedna z možností ako si pomôcť. Hoci ste toho plná, nadšená a neviete sa na bábätko vynadívať keď spinká, verte že každá čo vám povie vetu “spite s dieťaťom” veľmi dobre vie prečo, tak neváhajte 🙂
Čaje na podporu laktácie mne osobne pomohlo mať už v zásobe vopred. Takže doma ma nezaskočilo, keď mi tvorba mlieka trošku zakolísala. Zároveň aj veľmi dobre chutia.
Prípravky proti padaniu vlasov
Tomu sa asi nikto nevyhne, ale netreba sa toho báť. Vypadáva len to, čo nevypadlo 9 mesiacov, kým ste bábätko nosili. Je to síce nepríjemné, ale ak je všetko v poriadku, rýchlo sa to obnoví. Pokiaľ problém však pretrváva, je potrebné vyhľadať lekára. Myslím ale že zvýšené padanie do pol roka je normálne. Na trhu je veľa prípravkov, ktoré pomáhajú problém eliminovať. Mne veľmi pomohol šampón Panthenol z lekárne. Myslím že aj ich tablety sa smú užívať počas kojenia, ale to si radšej overte. Ja tú skúsenosť nemám, ale na niektorých diskusiách ich mamičky chválili.
Niektoré tipy súvisiace s touto témou som už v minulosti zhrnula v tomto článku, tak sa na neho pozrite https://www.mamapauza.sk/vychytavky-do-porodnice-pre-mamu/
Hlavne vám želám pohodové obdobie pred a pevné nervy a plné zdravie po 🙂