Internet je plný rôznych článkov na tému príkrmy. Samozrejme ako správny mama bloger by som sa mala aj ja do tejto témy zapojiť. Chcela by som vám sem uviesť veci ktoré mne, keď som začínala prvýkrát prikrmovať, v ostatných článkoch chýbali. Bola to najmä stručnosť. Pretože tých článkov je strašne veľa a sú rôznorodé názory a podobne. Ja vám sem len prinesiem svoju skúsenosť, keďže som si tým už dvakrát s deťmi prešla. Nie som žiadny výživový poradca. Riadim sa inštinktom a tým čo som si preštudovala, načítala a podobne.
Prejdeme teda rovno na základné otázky a v ďalšom článku sa potom môžte tešiť na tabuľky a jednotlivé jedálničky.
Kedy začať prikrmovať?
Samozrejme vo všetkom vás musí naviesť aj váš pediater, podľa toho, ako vaše dieťa prospieva a aký je jeho celkový zdravotný stav. Vo všeobecnosti platí, že deti ktoré sú na umelom mlieku sa prikrmujú od ukončeného 4. mesiaca. Donedávna platilo pravidlo, že dojčené deti by mali byť prikrmované od ukončeného 6. mesiaca. Avšak odkedy sa hovorí o imunologickom okne vraví sa že netreba tak dlho vyčkávať a je dobre začať s ochutnávkou skôr. Hovorí sa že medzi ukončením 4. až 6. mesiacom. Ja osobne som zvolila kompromis a obidve deti som začala postupne prikrmovať po ukončenom 5. mesiaci. Ono aj to dieťa vám postupne dá najavo, kedy je naozaj pripravené. Prvé dieťa mi liezlo do taniera už pred koncom 5. mesiaca. Druhé si dávalo trošku načas, ale výrazne zvýšila dopyt po kojení a tak som sa do toho pustila.
Čo je to imunologické okno?
Je to podľa nie už úplne nového trendu to najideálnejšie obdobie,kedy môžete dieťaťu dávať ochutnávať rôzne potraviny. Je obdobie v živote dieťatka, kedy jeho žalúdok toleruje alergény v potravinách a nevyvolávajú žiadnu imunitnú odpoveď organizmu. Malo by sa pomocou neho predchádzať v budúcnosti rôznym potravinovým alergiám. V tomto období je dobré toho vyskúšať čo najviac. Vždy 2 – 3 dni dávať ochutnávať to isté a sledovať, či nezaznamenáte nejakú reakciu. A týmto sa vlastne riadime pri zaraďovaní akejkoľvek novej potraviny.
Čím začať?
Ideálne zeleninou, a až potom zaviesť ovocie. Dôvod je ten že dieťa si rýchlo zvykne na sladkú chuť a potom už odmieta zeleninu. Resp. sa to môže stať. Vo všeobecnosti sa odporúča začať mrkvou. Systém je taký že prvé 3 dni zavádzame iba jeden druh zeleniny. Odpozorujeme si reakciu dieťaťa a ak je v poriadku ďalšie 3 dni zavádzame nejakú novú surovinu napríklad zemiak. Keď už máme otestovaných viacej druhov, následne ich môžme spolu začať miešať. Na takzvané dvojzložkové príkrmy. Príklad mrkva + zemiak. Pokiaľ ide o množstvo, stačí naozaj aj iba trošku. Ja som podala prvému bábu 4 lyžičky, lebo sa mi hneď chytilo, ale nechcela som to prehnať. Druhému každý deň pri najlepšom jednu lyžičku, nejak babätko príkrmy z počiatku neuchvátili 🙂
Ako upravovať príkrmy
Najlepšie je napríklad mrkvu vložiť do hrnca variť kým nezmäkne. Zeleninu zlejte z vody, ale nie úplne, pretože zo začiatku je lepšie podávať redší príkrm. Následne romixovať na takú redšiu kašu alebo konzistenciu hustejšej polievočky. Podľa toho ako sa bábätku darí postupne ten príkrm robíme hustejší. Niektoré dlhšie preferuje polievkovú formu, niektoré ľahko prejde na hustejšiu kašu. Upravovať sa dá aj na pare, čo je z hľadiska zachovania živín ideálnejšie. Potom máte rôzne prístroje ktoré vám vedia pripraviť príkrm. Ja osobne som používala iba hrniec naparovaciu sieťku na knedlu a tyčový mixér.
Ako správne kombinovat príkrmy?
Ja som sa riadila jednoduchým inštinktom. Keď už mi dieťa prešlo všetkými potrebnými surovinami, predstavila som si čo napríklad bude jesť v tuhej forme. Príklad uvediem ryža, kura a mrkva. Toto všetko len spolu povarte a rozmixujte. Alebo teľacie na hrášku, tak som skombinovala hrášok, teľacie mäso a ryžu. Vždy si predstavte štruktúru hlavného chodu akú mu budete neskôr vo vyššom veku dávať.
Čo ak dieťa príkrm odmieta?
Osobne až takúto skúsenosť nemám, ale odporúčala by som chvíľku vytrvať a pokiaľ to tak naďalej platí možno ešte na to nebolo zrelé. A možno počkať týždeň. Aj ten týždeň je v živote dieťaťa dosť zásadný pre vývoj. Hlavne pravidlo je dieťa nenútiť. Treba byť v tejto oblasti veľmi trpezlivý lebo sa to môže časom vypomstiť. Takže trpezlivosť príkrm prináša.
V čom variť
Niekto odporúča variť v dojčenskej vode. Pri prvom dieťati som to tak robila, pri druhom už som používala klasickú. Veď aj tak prejde varom. Pokiaľ ste v oblasti kde máte kvalitnú vodu, myslím že sa to nemusí až tak preháňať a môžte pokojne variť aj v klasickej vode.
Akú ryžu používať?
Ja som začala Basmati a neskôr som prešla na celozrnnú ktorá je výživnejšia. Biela ryža je ľahšia na strávenie a až potom keď vaše dieťatko už má trávenie pekne rozbehnuté, môžte prejsť na celozrnnú.
Kedy prejsť na kúsky a prestať mixovať príkrm?
U môjho prvého dieťaťa to bolo tak že sme museli poriadne mixovať do prvého roka. Druhé dieťa si na kúsky dosť rýchlo a pekne zvykalo už niekedy po 9. mesiaci. Z toho plynie, že je to naozaj individuálne. Môžete vyskúšať napríklad banán popučiť dobre vidličkou a uvidíte ako to pôjde. Veľmi opatrne však. Niekto hovorí že si nemáte deti naučiť na zlozvyky a nemixovať dlho, ale na druhej strane si myslím že to dieťa vám samo ukáže čo mu vyhovuje a čo nie. Takže neriskujte a nepokazte si úspešnosť kvôli týmto “obľúbeným” a najmä nevyžiadaným radám. Budem sa opakovať, ale čítajte svoje bábätko, ono vie prečo niečo odmieta a naopak.
Ako je to s pitím vody
Odporúča sa dojčenská voda, niekto ešte aj tú prevára. Môže byť aj klasická voda prevarená za predpokladu, že máte doma kvalitnú vodu. Myslím si že približne po nejakom 10. mesiaci už môžte začať podávať aj klasickú neprevarenú vodu. Ale taktiež je na to mnoho rôznych názorov. Odporúčam opätovne radšej sa spýtajte vášho pediatra ktorý čiastočne za vaše dieťa zodpovedá. Ja som to riešila tak že do polroka dojčenská, a neskôr už vodovodná prevarená. Podstatné je so zavedením príkrmov zaviesť aj vodu! Ak je vaše dieťa expert a má problém piť z fľaše môžete mu vodičku podávať aj lyžičkou. Niektoré sa veľmi skoro naučia piť aj z pohárika.
Ako je to s pridávaním oleja?
Olej pomáha na vstrebávanie živín, takže je potrebné ho do príkrmov pridávať. Ja som to zo začiatku nerobila a vždycky keď sme mali tú ochutnávku tak som to dávala najskôr bez oleja. A po možno dvoch – troch týždňoch som začala do príkrmu pridávať aj olej. Kupovala som si repkový od značky Babylove z DMky, ktorý je určený pre deti. Po nejakom mesiaci som vyskúšala olivový, neskôr slnečnicový, avokádový, atd. Vždy som pridala do príkrmu iba zopár kvapiek.
Toto sú základné rady ktoré vám viem od seba dať. V ďalších článkoch určite plánujem spracovať aj nejaký základný prehlad čo a kedy podávať a nejaké prvé jedálničky. Želám vám úspešné papanie 🙂