Menu Zavrieť

Rozhovor: Ako naučiť dieťa plávať?

Už dávnejšie som uvažovala, čo novšie a užitočnejšie priniesť na náš blog. Rozhovory majú u vás zatiaľ veľký úspech, takže som sa rozhodla, trošku vybočiť zo štandardu a priniesť vám niečo užitočnejšie touto formou. Keďže isto nie som jediná, ktorá chce svoje deti naučiť plávať, mám k tejto téme otázky. Oslovila som preto Plaveckú akadémiu v Bratislave, ktorá mi ochotne poskytla rozhovor. Verím, že nielen mne, ale aj vám mamičkám a oteckom, bude táto téma blízka a nápomocná. Na moje otázky odpovedala trénerka aquababy Michaela.

Miška, ste trénerkou aquababy, ako dlho sa tejto práci venujete a ako ste sa vlastne k nej dostali?

Pred necelými dvoma rokmi som cítila potrebu zmeny v pracovnej oblasti. Keďže som už v minulosti pracovala v športovej sfére a s deťmi rôznych vekových kategórií, rozhodla som sa ísť týmto smerom. V Plaveckej akadémii mi dali možnosť nahliadnuť k práci s bábätkami. A bolo rozhodnuté. Hneď som vedela, ktorým smerom pôjdem. Túto prácu musíte mať radi, inak to nemá význam. Ak ju nerobíte zo srdca, je to cítiť. Nikoho neoklamete a bábätká už vôbec nie.

Je práca s bábätkami zložitá? V čom je špecifická?

Ak ju robíte s radosťou, tak zložitá nie je. Ako všetko v živote… Ale špecifická rozhodne je. Pre Vás ako inštruktora je to vysoká škola sebareflexie a medziľudských vzťahov. V bazéne sa nachádzate s určitým počtom mamičiek a ich deťmi. Niekedy je to spolu aj 14 ľudí. Musíte sa vedieť prispôsobiť nálade bábätiek, ich potrebám a rešpektovať, že niekedy nie je ten správny deň, vedieť zohľadniť pri ich mrzutej nálade ak ich niečo trápi (napr. rastúce zúbky) a pod. Tak isto veľmi ľahko vycítite nespokojnosť rodiča, čo Vás núti byť “v pozore”, stále sa zdokonaľovať, vzdelávať a prinášať do svojich lekcií nové prvky. Funguje to ale aj opačne. Keď sú detičky spokojné, keď ich čas vo vode baví a napredujú, dávajú Vám veľkú spätnú väzbu.

V Plaveckej akadémii sa usporadúvajú kurzy pre bábätká. Je možné prihlásiť k vám do kurzu aj väčšie deti?

Áno. Plavecká akadémia ponúka širokú škálu kurzov pre deti od troch rokov. Skupinové kurzy sú určené pre deti od troch rokov, ktoré sa chcú naučiť plávať a zdokonaliť v plaveckých spôsoboch. Do kurzu aquabelliek môžu rodičia prihlásiť deti od piatich rokov. Morské víly, je plávanie detí s monoplutvou. Spojuje výuku plávania, základy potápania, otužovania, tanec aquabelliek s veľkou zábavou. Plavecká prípravka je určená hlavne pre deti, ktoré už vedia dobre plávať(prsia, kraul, znak) a chcú sa venovať športu aktívne. Taktiež môžu rodičia prihlásiť deti na individuálne kurzy s trénerom.

Do akého veku usporadúvate kurzy, týka sa to len detí, alebo môžu k vám chodiť trénovať aj dospelí?

Áno, Plavecká akadémia ponúka aj kurzy pre dospelých avšak len na určitých strediskách. Či už so zameraním na plávanie, alebo na fitness v podobe kurzov pre ženy v tehotenstve a aquafitness.

Od akého veku je s bábätkom vhodné začať?

V domácom prostredí, pri správnej teplote vody v náručí rodiča sa odporúča začať hneď po narodení. V špecializovaných strediskách, sa pláva s bábätkami už od dvoch týždňov po narodení. U nás je teplota vody a jej kvalita nastavená tak, že v nej môžu plávať bábätká už od troch mesiacov.

V akom  veku sú deti reálne schopné sa naučiť plávať?

Pri tejto otázke si musíme ujasniť terminológiu. Už pri ročnom dieťatku môžeme hovoriť o istom štýle plávania. Avšak je to len kombinácia určitých pohybov. Ale pokiaľ hovoríme o konkrétnom spôsobe, ktorý je prevedený technicky správne, tak ten môžeme očakávať pri 5-6-ročných deťoch. Za predpokladu, že výuka začína tým najjednoduchším spôsobom- kraul.

 Pri plávaní s malými deťmi používame rôzne pomôcky, čo je podľa Vás vhodnejšie, klasické koleso, alebo rukávniky?

Za základnú pomôcku považujem jednoznačne plavecký opasok. Dieťa má pri tom voľné ruky a nohy, ktoré môže využívať na pohyb a zapájaja pri tom veľký počet svalov. Začína sa používať čo najskôr (cca od 1 roka) aj keď zo začiatku len voľne “proforma” aby si naň dieťatko zvykalo čo najskôr. Pokým sa deti nevedia pohybovať s opaskom samostatne (cca od 2,5roka), využíva sa spolu s opaskom aj napríklad doska ako doplnok.

Čo sa týka konkrétne rukávnikov a kolesa, nie je vyhradená  ktorá z nich je vhodnejšia pomôcka. Pri oboch ale platí, že s ich používaním začíname vo vhodnom čase, všeobecne platí cca okolo 1 roku. Je dôležité nezabúdať, aby to bola pomôcka pri pohybe, kedy si dieťatko už dokáže vlastnou silou udržať telíčko nad hladinou. A hlavne, aby daná pomôcka nesuplovala aktívny pohyb dieťaťa.

Existuje pri bábätkách pomôcka tzv. babyring, považujete túto pomôcku za vhodnú a zo zdravotného hľadiska v poriadku?

Na základe vedomostí o psychomotorickom vývoji detí, ktoré ako inštruktorka plávania s bábätkami mám, neodporúčam túto pomôcku. Odborníci z oblasti fyzioterapie sú veľkými kritikmi babyringu. Pokúsim sa Vám daný problém čo najjednoduchšie priblížiť. Babyring majú detičky okolo krku. Táto pomôcka je dosť veľká na to, aby si detičky nevideli na svoje ruky a nohy. Cez nafukovací kruh nevidia kde sa nachádzajú a nevedia sa vedome hýbať. Na tele môžu cítiť vodu a aj si to tak pravdepodobne vyhodnotia, no nevidia to. Nastáva tak absencia vizuálno-pohybovej koordinácie. Niektoré detičky sa v tom môžu cítiť nepohodlne. Ďalej, babyring Vám vytvára okolo krku akoby oporný bod- tam sa nemáte šancu hýbať, zato telíčko ide rôznymi smermi žiaľ  aj bez toho, aby to veľa krát dieťatko ovplyvnilo. Krčná chrbtica sa tak dostáva do neprirodzenej, z fyziologického hľadiska nežiadúcej polohy. Dieťa sa tak vznáša vo vode bez pomoci mamy a pokiaľ sa nožičkami odráža od stien vane, nastáva situácia, kedy sa vyskytuje možnosť rizika zvýšeného posilnenia nôh oproti ručičkám, čo môže mať následne negatívny dopad na ďalší motorický vývoj dieťatka. Toto sú základné dôvody, pre ktoré nepovažujem používanie pomôcky Babyring za vhodné.

Čo s deťmi, ktoré sa boja vody? Neraz som bola svedkom, kedy mamička mala problém dieťa do vody dostať a nebolo to preto, že by bola studená. Máte nejakú radu pre rodičov, ako v tomto prípade postupovať?

Ku každému dieťaťu by som odporúčala pristupovať individuálne, s otvorenou náručou milujúceho rodiča. Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie a nik ho nepozná lepšie ako on. Nikam sa netreba ponáhľať, predsa len radostne strávený spoločný čas je najkrajší a najdôležitejší. Treba postupovať pomaly, postupne s ohľadom na reakciu dieťaťa.

 Aké najčastejšie chyby podľa vás rodičia robia, keď učia svoje deti plávať sami?

Najčastejšou chybou je práve to, že svoje deti hneď na začiatok učia plavecký spôsob prsia, ktorý je technicky najnáročnejší a veľa krát sa ho deti ani nenaučia plávať správne. Následné odúčanie zlých návykov môže byť veľmi obtiažne. Výuka plávania má svoju postupnosť, ktorú odporúčam dodržiavať.

Odporúčate teda zveriť deti do rúk skôr odborníkom a prečo?

Od narodenia rozhodne odporúčam plávanie s rodičmi  v sprievode odborníka. Pri starších deťoch by som uprednostnila plávanie pod vedením odborníka, ktorý vie správne viesť dieťa od úplných základov až po technicky správne prevedenie jednotlivých plaveckých spôsobov.

Čo by ste poradili rodičom, ak ich dieťa je v plávaní skutočne šikovné a plánuje sa mu venovať viac, aké sú u nás možnosti a ako sa k nim dopracovať?

Plavecká akadémia ponúka kurz plaveckej prípravky. Kde deti zdokonaľujú svoje plavecké znalosti a následne sa môžu zúčastňovať aj súťaží. Tréningy, ktoré prebiehajú vo vode a na suchu sa konajú 3x do týždňa. Taktiež môžu rodičia prihlásiť svoje dieťa do športového klubu Žralok a Megalodon.

Plavecká akadémia je výnimočná práve v tom, že má teplejšiu a najmä slanú vodu. To znamená, že by sa mamičky nemali báť, že ony a ich bábätká chytia nejaký bazénový suvenír. V čom je tu vlastne výhoda?

Práve tým, že je tam pridávaná soľ, množstvo chlóru nemusí byť také vysoké. Slaná voda vytvára prirodzenú ochranu pre Vaše telo. Tým pádom nemá taký zlý vplyv ani dĺžka doby strávená vode na Vašu pokožku. My ako tréneri trávime vo vode niekedy aj niekoľko hodín nepretržite a neškodí nám to. Z vlastnej skúsenosti to môžem len potvrdiť. Keď som prišla do Plaveckej akadémie, veľmi ma trápil rozsiahly ekzém. Po pár mesiacoch sa môj stav neporovnateľne zlepšil :).

 A ešte posledná otázka na Vás. Čo máte na tejto práci najradšej?

Je to “vysoká škola života”, táto práca je pestrá, keď sa snažíte, tak nezažijete stereotyp. A tá spätná väzba, ktorú dostávate, je nenahraditeľná. Celá táto kombinácia faktorov má na mňa veľký vplyv. Aj preto ju mám tak rada :).

Chcem sa ešte raz Plaveckej akadémii poďakovať za ochotu a poskytnutie rozhovoru. Ani som v to nedúfala. Ak ste z Bratislavy a rozmýšľate ako stráviť čas s detmi, aj z osobnéj skúsenosti ich môžem odporučiť. Prevádzky a všetky informácie nájdete na https://plaveckaakademia.sk/

2 Comments

  1. Jakub

    Výborný rozhovor s určite výbornou trenerkou. Po opravil by som len jednu vec a to ze najľahší plavecký spobot nie je kraul ale znak 😊

    • mamapauza

      Dakujeme, mám radosť že sa vám rozhovor páčil. Čo sa týka Vašho názoru, netrúfam si ako laik do toho vôbec zasahovať, ale isto aj tento názor je fajn 🙂 Pekný večer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.