Menu Zavrieť

ROZHOVOR: Aromaterapia a jej účinky, ako to celé funguje

zdroj www.naturhome.sk

Keď moja ratolesť začala chodiť do škôlky, nosila si jednu chorobu za druhou. Vždy bola extrémne dlho zahlienená a nevedeli sme sa nikdy zbaviť kašľa. Ten sa nám vliekol enormne dlho. Vtedy mi kamarátky poradili vyskúšať difuzér a esenciálny olej. Popravde som k tomu bola zo začiatku skeptická. Ale každá mamina sa snaží uľaviť, ako sa len dá. Objednala som si vtedy cez kamarátku nejaké vzorky a vyskúšala som to aj ja. Čuduj sa svete, naozaj som mala pocit, že to pomáha. Neskôr som zistila, že je nás v okolí viac, čo má s touto podpornou liečbou dobré skúsenosti. Dostupné informácie mi k tomuto však pripadajú strohé a tak mi napadlo trošku zapátrať a zistiť o tom viac. Oslovila som preto spoločnosť NATURHOME.sk na spoluprácu, ktorá mi odporučila, aby som vyspovedala pre vás/ nás niekoho povolaného, a tým je priamo aromaterapeutka a psychologička pani Diana Hajduchová, ktorá mi veľmi ochotne poskytla informácie.

V prvom rade by som sa asi opýtala, ako ste sa k tejto práci dostali a čo Vás k tomu viedlo?

Venujem sa aromaterapii viac ako 10 rokov, prvý krát som sa zoznámila s olejmi v jednom bylinkovom obchodíku, kde som popri štúdiu pracovala a bola to láska na prvý nádych:) Odvtedy som zbierala vedomosti a skúsenosti najprv pre svoje vlastné použitie, ale potom sa to prirodzene rozšírilo ďalej medzi ľudí. Založila som Centrum Flora terapeutica, kde sa venujem profesionálne aromaterapii a aromapsychológii nakoľko som profesiou aj vyštudovaná psychologička. Spojenie aromaterapie a psychológie mi dáva zmysel a klientom poskytuje komplexnejšiu starostlivosť o psychické zdravie a psychosomatiku.

Veľa ľudí, zo začiatku aj ja, sme k tomuto možno trošku skeptický. Prečo si myslíte, že to tak je?

Každý je iný a vychádza zo svojich vlastných osobnostných rámcov a životných skúseností. Niekto prirodzene inklinuje k prírodným veciam a aromaterapia ho okamžite osloví tak ako mňa, ale niekto si potrebuje najprv spraviť vlastnú pozitívnu skúsenosť, aby sa tomu ďalej otvoril a je to úplne v poriadku.

Počula som už aj fámy že ide o pyramídový predaj a že je to celé podvod. Čo si o týchto fámach myslíte?

Esenciálne oleje vyrábajú a predávajú rôzne firmy s rôznou podnikovou kultúrou a spôsobom predaja. Ja som sa po vyskúšaní viacerých značiek rozhodla pracovať s esenciálnymi olejmi Doterra, ktoré ponúkajú najvyššiu kvalitu a majú vynikajúce terapeutické účinky. Doterra funguje primárne spôsobom osobného predaja formou sieťového marketingu. Je to najmä z toho dôvodu, že keď sa ľudia zaregistrujú a kúpia si oleje od reprezentanta spoločnosti, dostanú k tomu okrem nižšej ceny aj poradenstvo a informácie, ako olejčeky používať. Oleje sú silne koncentrované, preto k nim treba pristupovať s rešpektom. Sieťový marketing funguje tak, že keď niekto zdieľa svoje pozitívne skúsenosti a odporučí ich ďalšiemu zákazníkovi, spoločnosť ho odmení. To ale nemá nič spoločné s pyramídovým predajom☺

Samozrejme, sú aj ľudia, ktorí sa nechcú registrovať a chcú si oleje Doterra jednoducho kúpiť. Tí si ich môžu zakúpiť aj v niektorých menších predajniach alebo cez internet. Odporúčam internetový obchod www.naturhome.sk, na ktorom nájdete množstvo informácií o používaní olejov a okrem predaja ponúkajú aj poradenstvo, prípadne možnosť registrácie. Je to skvelá možnosť pre tých, ktorí sa nechcú nikde registrovať a nevyhovuje im MLM systém predaja alebo nákupu produktov. V tomto je Doterra veľmi otvorená a fámy o pyramídovom podvode preto vyznievajú veľmi úsmevne….

Čo by mohlo povedzme opatrnejších a rýpavejších ľudí presvedčiť, aby to vyskúšali?

Nerada niekoho presviedčam a ani to vo svojej praxi nerobím. Skôr dbám na to, aby sa človek mohol sám slobodne rozhodnúť na základe informácií, ktoré dostane. Esenciálne oleje sú úžasné a odporúčam ich vyskúšať a spraviť si svoj vlastný názor. K odporúčaniu olejov dostanú moji klienti informácie ako ich správne používať, pretože často od toho závisí, či olej splní svoj účel.

Prečo používať esenciálne oleje?

  • sú to čisto prírodné látky (veľmi dôležité je používať čisté esenciálne oleje, ktoré sú kvalitné a testované)
  • Sú to vysoko koncentrované látky v jednej malej fľaštičke, preto stačí oleje používať naozaj po kvapkách a môžu vám tým pádom dlho vydržať
  • Pretože fungujú na mnoho vecí efektívne bez vedľajších účinkov

Keďže sme mamablog, asi by som sa vás v prvom rade spýtala, čo všetko prináša aromaterapia pre deti?

Aromaterapia môže byť vhodným, a hlavne čisto prírodným, spôsobom ako pomôcť svojmu dieťatku pri rôznych telesných ťažkostiach alebo aj zlepšiť ich psychické naladenie, napr. uvoľnenie napätia, zlepšenie sústredenia, upokojenia pred spaním. Väčšina detí vône miluje a výhodou je aj čas, ktorý pri aromaterapii s dieťaťom strávite. Môžete si spraviť svoj vlastný domáci rituál napr. keď  príde dieťa domov zo školy, pred spaním alebo práve ráno, keď sa mu nechce ísť z domu.

Je vhodná aj pre úplne malé deti? Ja osobne som bola v tomto opatrná, lebo som sa bála, či je to vhodné aj pre bábätká…

Aromaterapia nie sú len esenciálne oleje ale aj kvetinové vody, ktoré sa získavajú pri procese destilácie esenciálnych olejov a obsahujú čiastkové množstvo týchto vonných látok, avšak vo veľmi nízkej koncentrácií, preto sú vhodné pre malé deti do 2 rokov. Pre staršie deti sa môžu používať esenciálne oleje v správnom zriedení s rastlinným olejom.

Osobne vnímam aromaterapiu ako nejakú podpornú liečbu, je to tak, alebo sa dá liečiť nejaké drobnejšie veci aj výhradne aromaterapiou?

Z môjho pohľadu môžete esenciálnymi olejmi výrazne pomôcť v rôznych zdravotných ťažkostiach. Konkrétne pri deťoch napr. pri problémoch so spánkom pomáha levanduľa, na bolesť bruška je výborná zmes olejov Zen Gest , na problémy s dýchaním a kašeľ zmes olejov Air alebo na kožné problémy čajovníkový olej .

Pri deťoch siahame po esenciálnych olejoch asi najčastejšie pri respiračných problémoch, prípadne na posilnenie imunity. Je ešte nejaká iná oblasť, ako sa dá aromaterapia využiť u detí?

Ako som spomínala vyššie tak napr. pri tráviacich a kožných problémoch, emočnej nerovnováhe, bolestiach hlavy, rôznych odreninách, problémoch so spánkom, ale aj napr. ako prírodný repelent alebo prípravok na vši

Na čo si dávať pri používaní u detí pozor?

Predovšetkým používať kvalitné a čisté oleje, používať na pokožku oleje zriedené v základovom rastlinnom oleji, napr mandľovom, kokosovom… Čím menšie deti , tým menší počet kvapiek esenciálneho oleja. Neaplikujeme oleje na sliznice, do očí, uší, nosa. Taktiež si treba uvedomiť, že nie všetky oleje sú vhodné pre deti a veľa z nich sa odporúča až od určitého veku. Mnohých možno prekvapí, že mätový olej by sa mal používať až od 5 rokov. Vo všeobecnosti sú pre deti bezproblémové napr. citrusy levanduľa, rímske kamilky, borovica, jedľa, kadidlo, čajovník, palmarosa.

Dnes je veľa diagnóz, napríklad ADHD, alebo rôzne psychické problémy, ktorými deti trpia. Sú nejaké produkty vhodné aj pri tejto problematike?

Určite áno, oleje vedia uvoľniť a napr. pomôcť deťom mať lepší spánok, čo sa odzrkadlí na psychickej kondícii na ďalší deň. Aromaterapia pomáha zvládať lepšie prejavy psychických problémov alebo napr. ADHD, avšak nemajú dosah na príčinu týchto diagnóz. Každý prípad je potrebné zohľadniť individuálne a nastaviť najvhodnejšiu kombináciu za účasti dieťaťa, aby si vybralo samé.

V takýchto prípadoch sa rodičia s dieťaťom ku mne objednajú na individuálnu konzultáciu, kde si spolu prejdeme ich stav a odporučím vhodné oleje. Z tých si následne dieťatko samé vyberie, ktoré sa mu páčia.

zdroj: Naturhome

U detí v dnešnej dobe pozorujeme častejšie emočné problémy ako v minulosti. Preto v Doterre vyvinuli špeciálnu detskú sadu olejov, ktoré obsahujú práve olejčeky vhodné a bezpečné pre deti. Táto detská sada obsahuje 7 olejov, ktoré sú navrhnuté na podporu emočnej, mentálnej aj fyzickej oblasti našich ratolestí.  Calmer upokojuje a harmonizuje počas dňa a pred spánkom. Thinker podporuje koncentráciu a je vhodný na zlepšenie sústredenia v škole a ranné naštartovanie. Stronger pomáha deťom k lepšej imunite, Brave povzbudzuje, dodáva odvahu, sebavedomie a pomáha prekonať strach. Rescuer poskytuje úľavu pri fyzických bolestiach, Tamer pri tráviacich ťažkostiach a Steady pomáha deťom lepšie zvládať stres a napätie.

Esenciálne oleje sa výhradne inhalujú, alebo ako inak sa dajú ešte používať?

Esenciálne oleje sa používajú najčastejšie aromaticky, čiže vdychovaním vône, inhaláciou, vyparovaním z difúzera alebo aromalampy, potom natieraním na pokožku. Niektorí ľudia používajú oleje v určitých prípadoch aj vnútorne. Môžete ich používať aj ako ochutenie dezertov alebo jedál, tam stačí naozaj 1-2 kvapky. Keď sa bavíme o deťoch, tam by som využívala a doporučovala len inhaláciu a aplikáciu na pokožku.

Čo si myslíte o lacnejších variantách, ktoré su povedzme určené len na nejaké prevoňanie bytu, dostupné v drogériách. Nie je to nebezpečné?

To by som určite nepoužívala. Tieto lacné oleje obsahujú rôzne syntetické látky, ktoré síce pekne prevoňajú byt, ale do tela sa z nich môžu dostať rôzne toxíny a škodlivé látky, ktoré majú negatívny dopad na zdravie a urobia viac škody ako úžitku. Mnoho ľudí z nich bolí hlava a to je iba jeden z takých viditeľnejších prejavov.

Čisté, kvalitné esenciálne oleje sú drahšie ako syntetické, pretože sa získavajú čisto prírodným spôsobom, bez pridania umelých prísad, vyrábajú sa z tých najkvalitnejších surovín, a preto majú aj pozitívne účinky na naše fyzické a psychické zdravie. O liečivej sile bylín nikto nepochybuje. V esenciálnych olejoch je sila bylín skoncentrovaná do pár kvapiek. Preto nám esenciálne oleje dokážu spoľahlivo poslúžiť ako domáca prírodná lekárnička. Keď sa v noci dieťa zobudí s bolesťami uška, nemusíte letieť na pohotovosť, ale natriete za uško rozriedený Čajovník  alebo Levanduľu. Keď dieťa trápi v noci kašeľ, dáte do difuzéra výbornú zmes olej Doterra Air alebo Keď na dieťa ide nádcha alebo chrípka, výborná je zmes On Guard a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Aké oleje by ste teda odporučili na toto jesenno – zimné obdobie, či už na „soplík/ kašlík“, alebo nejakú prevenciu?

Záleží od veku dieťaťa, ale ak by to malo byť vo všeobecnosti tak ideálne pre deti sú citrusy ako napr. pomaranč, citrón, mandarínka a na dýchacie ťažkosti napr. čajovník, jedľa, citrón alebo kadidlo.

Ako je to u dospelých, uponáhľaná doba stres? Je možné aj v tomto prípade nejako pomôcť?

To je veľmi široká téma, lebo existuje veľa olejov, ktoré pomáhajú relaxovať a harmonizovať a je dôležité, aby si každý vybral čo mu vonia. Často sa odporúča na relaxáciu levanduľa ,ale ak vám nevonia a budete sa nasilu nútiť ju inhalovať, tak to bude pre vás ďalší stres namiesto vytúženého relaxu. Väčšine ľudí voňajú citrusové vône, ako napríklad pomaranč, mandarínka alebo skvelá zmes citrusov Citrus Bliss

Keď použijete tieto, tak tým nič nepokazíte a navodíte v byte alebo kancelárii pozitívnejšiu náladu a príjemnejšiu atmosféru.

Veľa ľudí trápia napríklad migrény, existuje aj na toto riešenie?

Z olejov môžete vyskúšať levanduľu , mätu piepornú alebo zmes Past Tense . Tieto sa najčastejšie používajú na migrény a sú na to dobré ohlasy.

Zaujímalo by ma, čo presne obnáša práca aromaterapeutky

Prichádzajú za mnou ľudia buď s konkrétnou požiadavkou, aby som im pomohla v nejakých fyzických alebo psychosomatických obtiažach, alebo ich oleje zaujímajú a chcú ich vyskúšať a nemajú zo začiatku presnú zákazku. Stretneme sa, prechádzam s nimi otázky týkajúce sa ich zdravotného stavu (ako dlho daný stav trvá, čomu predchádzalo, či berie nejaké lieky alebo ako sa o seba stará…) a klient sám si vyberie, čo mu vonia z predvýberu, ktorý mu pripravím. Z toho namiešam konkrétny výrobok alebo doporučím konkrétne oleje a vysvetlím mu, ako ich má používať.

Ak mám nejaký problém ktorý potrebujem riešiť, je možné u vás nastaviť nejaké riešenie na mieru?

Áno. Počas konzultácií nastavujeme aromaterapeutický program šitý vyslovene na mieru danej osobe a problematike, s ktorou prichádza. Ak príde klient na aromapsychologické sedenie, venujem sa viac psychickému stavu a emočnému prežívaniu a aromaterapia sa stáva podporným prostriedkom počas klasickej psychoterapeutickej práce. Mám na to veľmi dobré ohlasy u klientov, ktorí oceňujú práve efektívne prepojenie týchto dvoch spôsobov práce. Viac informácií nájdu záujemcovia na mojej stránke https://www.floraterapeutica.sk.

Môžu nám esenciálne oleje navodiť aj nejakú domácu pohodu? Terajšia doba, najmä tento rok je myslím veľmi náročná, keď uvážime, čo všetko sa nám momentálne deje a aké následky to má…

Esenciálne oleje pozitívne vplývajú nielen na fyzický stav, ale aj na emočný stav človeka a dokážu ho príjemne naladiť a podporiť domácu pohodu. Či už difúzovaním alebo zrelaxovaním pri voňavej masáži či kúpeli.

Aký typ difuzéru použiť? Ponuka je veľmi veľká a je problém sa v tom zorientovať…

Na kvalitné esenciálne oleje je vhodný ultrazvukový aroma difuzér, ktorý rozptyľuje čiastočky vody a esenciálnych olejov do vzduchu. Funguje na princípe elektronických frekvencií, pri ktorých sa vyparuje studená hmla, cez ktorú sa postupne uvoľňujú  mikročiastočky účinných látok z esenciálnych olejov do vzduchu. Tie sa rýchlo dostávajú do organizmu a zároveň prevoňajú priestor.Dobrú skúsenosť mám napr. s difuzérom Doterra Petal , pridá sa do neho iba voda a 4-6 kvapiek oleja podľa veľkosti difuzéra a miestnosti.

Na čo pri tom treba prihliadať?

Na trhu sú rôzne difuzéry, ťažko sa v nich zorientovať. Na prvý pohľad môžu vyzerať rovnako, treba si ale dať pozor na princíp, na ktorom pracujú. Tie lacnejšie alternatívy difuzérov majú vo vnútri knôt. Ten nasáva vodu a potom ju odparuje. Nevýhodou je, že tento knôt po čase začne zapáchať a pri striedaní olejov deformuje vôňu aj účinky samotného oleja. Treba ho často meniť. Preto sú vhodnejšie difuzéry bez knôtu, ktoré vytvárajú vodnú hmlu na princípe elektronických frekvencií bez filtrácie cez knôt.

Na kvalitné esenciálne oleje tiež nie sú vhodné aromalampy, pretože sa tam voda s olejom nahrieva a vyššia teplota môže mať negatívny vplyv na účinnosť esenciálnych olejov.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a želám vám mnoho úspechov. Verím že tento rozhovor bude prínosný pre mnohých, ktorí hľadajú viac informácií.

Ak máte chuť vyskúšať aromaterapiu, je možné všetky zmienené produkty objednať na www.naturhome.sk , kde nájdete všetky potrebné informácie k jednotlivým olejom a ich použitiu.

Ak máte radi súťaže, sledujte instagramový profil mamapauza, na ktorom bude aj o takýto produkt v blízkom čase súťaž.

Ak máte aj vy nejaké skúsenosti a odporúčania s aromaterapiou, neváhajte sa s nami podeliť v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.