Menu Zavrieť

Rozhovor s Nika šije – mamička ktorá preráža svojou značkou

Nika je mamička dvoch detí, ktorá sa rozhodla, že jej nie je jedno v akom svete budú naše deti vyrastať a žiť. Rozhodla sa to zmeniť a zároveň nabrala odvahu pustiť sa do podnikania popri materskej dovolenke. V jej portfóliu nájdete krásne produkty vhodné pre ľudí, čo hľadajú ekologické alternatívy, k tým bežným. Ponúka ručne šité tašky, vrecúška na ovocie a zeleninu, utierky a mnohé ďalšie. Čo je však veľmi milé, že sa Nika naďalej snaží hľadať ďalšie alternatívy, k výrobkom potrebným v domácnosti.

Nika, ako to vlastne celé začalo a čo Vás priviedlo k Vašej činnosti?

Priznám sa, nikdy som nebola EKO-BIO žena. K tomuto pohľadu na svet ma priviedla otázka od môjho syna na prechádzke – maminka, prečo je tu v lese toľko odpadkov. To bol taký štart, že som sa zamyslela nad tým koľko odpadkov tvoríme a či je možné zredukovať to. To bolo ešte v čase, keď nebol internet plný Zero-waste. Ako prvé som sa rozhodla, že minimalizujem množstvo mikroténových vreciek ktoré pri každom nákupe berieme domov s ovocím a zeleninou. Zobrala som starú záclonu, postrihala a ušila som si zopár vreciek. Potom ďalšie pre sestru, kamarátky a okolie. Vyskúšala som osloviť mamičky v mojom okolí a bol veľký záujem, tak som sa do toho pustila vo väčšom. Kým som si prešla celou perepúťou vybavovačiek okolo podnikania, tak sa táto tematika dosť rozšírila aj v médiách a už boli vrecká všade dostupné.

Mali ste k šitiu vzťah od malička?

Moja mamina má doma starý šlapací šijací stroj. Nikdy ma neučila šiť a nikdy som ani nemala o šitie záujem. Prišlo to v roku 2017 keď som čakala druhého syna a trpela som syndrómom nepokojných nôh. Kto nevie čo to znamená, proste nevedela som ležať a oddychovať, nohy stále potrebovali niečo robiť. Kúpila som si obyčajný šijací stroj, kamarátka ma naučila navliecť niť a potom už som bola samouk. Hľadala som si návody, strihy a postupy, radila som sa s mamou a kamarátkou a pustila som sa do šitia hlavne vecí pre syna – tepláčiky, čapice, hniezdo do postielky. Skúšala som a učila som sa. Keď som začala s vrecúškami tak som šila 1 rok. Kúpila som si lepší stroj a mohla som sa tomu venovať stále viac.

Prečo práve tento typ produktov?

Pretože som sa rozhodla, že zachránim našu planétu J a aj keď malými krôčikmi ale pomôžem viacerým ľudom žiť trošku viac bez odpadu, zamýšľať sa nad životným prostredím a robiť veci inak, lepšie. Aby aj deti našich detí a ich deti mohli ísť na prechádzku do lesa. Aby ten les skutočne bol, aby nebolo všade len smetisko.

Ako reagovala Vaša rodina, keď ste sa rozhodli do zákazkového šitia pustiť?

Nepociťovala som veľkú podporu zo strany rodiny. Manžel mal k tomu taký neutrálny prístup, bol rád že niečo robím ale otravuje ho že mám doma „sklad“ látok a všetkého potrebného na šitie. Naša obývačka sa zmenila na pracovňu a málokedy je „uprataná“ a to vadí všetkým.

Pokiaľ viem, máte dve malé deti. Ako to všetko popri nich stíhate, je to vôbec možné?

Je to možné, naučilo ma to dve veci – piť víno a piť kávu J

Keď sa narodil druhý syn, bol iný ako prvorodený. Potreboval byť stále pri mne. Pri ňom som sa naučila šatkovať a keď bol v šatke, tak som si dala stroj na kuchynský pult a šila som postojačky. Ako rástol, tak som sa to zlepšovalo a pospal cez deň viac mimo mňa, čo znamenalo viac času na šitie. Stále je to tak, že môj pracovný „deň“ obvykle začína o 9 večer a pracujem dlho do noci. A to mám doma ranné vtáča. Keď má manžel voľno v práci, tak si ukradnem čas aj cez deň.

Je ešte niečo, čo ste vo svojom prístupe k životnému prostrediu zmenili?

Začala som triediť odpad. Hanbím sa, že som to nerobila predtým. Zrazu človek zistí, že koľko plastov je v našich životoch. Prešla som na používanie pracieho slizu, ktorý som si vyrábala. Teraz priznám, už nie je čas na výrobu, tak využívam predajňu s čapovanou drogériou. Naučila som sa používať tuhé mydlo a šampón. Snažím sa nahrádzať všetky „jednorázovky“ ktoré sa v domácnosti používajú, za niečo trvácnejšie.

Chystáte pre nás nejaké novinky? Na čom práve pracujete

Práve teraz som predstavila nové handričky, sady pre školákov, desiatové alebo obedové boxy. Je ešte leto, ale ja už premýšľam nad mikulášskymi vrecúškami pre deti. Tašky na zabalenie vianočných darčekov… a dúfam, že mi ešte cvrnkne nejaký dobrý nápad a vymyslím niečo ďalšie

Keď ste sa rozhodli pustiť do podnikania, bolo veľmi zložité absolvovať celý proces vybavovačiek?

Aj áno aj nie. Ja som využila službu založiť si živnosť online. Odoslala som im všetko potrebné a vybavili za mňa. Zaplatila som o cca 5 eur viac ako keby som si to vybavovala sama, ale pre mňa to bolo menej stresu z chodenia po úradoch. Všetky ďalšie papierovačky už boli na mne a teda bola som z toho veľmi unavená a nechápem systém ktorý máme, ako hádže polená pod nohy začínajúcim podnikateľom.

Je v našej krajine vôbec nejaká podpora pre mamičky, ktoré sa rozhodnú ísť touto cestou?

Zatiaľ som neprišla na to, či existuje podpora na podnikanie pre mamičky. Veľkým plusom pri založení živnosti je, že prvý rok sa odvody neplatia, teda človek má rok na to aby zistil, či ho skutočne baví robiť to čo robí a či ho to uživí v budúcnosti.

Čo by ste možno odporučili mamičkám/ ženám, ktoré zvažujú pustiť sa do vlastného podnikania, no nenašli doposiaľ odvahu?

Odvážnemu šťastie praje. J toto heslo mám na nástenke pripnuté a držím sa ho. Treba skúsiť, aj keď to nepôjde hladko a človek nebude zarábať milióny, ale treba robiť čo vás baví.

Mnohých asi od podnikania odrádza aj fakt, že okrem byrokracie, je potrebné ozaj investovať do podnikania veľmi veľa času. Ako s tým bojujete? Ostáva Vám vôbec ešte nejaký čas pre seba a rodinu?

Času je málo, rodine sa snažím venovať cez deň, práci obetujem spánok. Našťastie, keď si vyhradím čas pre seba a sadnem si ku stroju, je to pre mňa forma relaxu. Vypnem hlavu a nemusím myslieť na každodenné starosti. Ak je ale objednávok veľa, tak cítim potrebu spraviť to čím skôr, aby ľudia boli spokojní. Dosť sa ohovárajú ceny handmade výrobkov, ale nikto si nespočíta čas, ktorý ja musím venovať práci cez deň. Aj keď práve nešijem, tak popri hraní s deťmi odpíšem na správy, pofotím produkty, uverejním na stránku, objednám tovar, a plno ďalších maličkostí. A nikto predsa nerobí zadarmo. Ja sa snažím udržať ceny nízko. Toľko ľudí mi už hovorilo nech ceny dvihnem. Ale chcem ich držať nižšie práve preto, aby boli dostupné bežným ľudom. Aby si ich mohli kúpiť a používať a myšlienka sa mohla šíriť ďalej.

Ako ho najradšej trávite?

Voľný čas venujem rodine, chodíme na výlety, ihriská. Keď je manžel v práci a som na deti sama tak sme na dvore pri dome. Pozorujeme preteky slimákov, kŕmime mravčeky, trháme burinu, polievame kvety, fúkame bubliny, kopeme loptu… Taký bežný život.

Kde si vieme vaše výrobky kúpiť?

Fungujem hlavne cez FB stránku Uši mi to – Nika šije, objednať sa dá aj cez Instagramový účet nika_sije alebo priamo na email nika.sije@gmail.com kontaktovať sa dá napríklad aj cez whatsapp na 0907 462 588

V Bratislave je možné kúpiť moje vrecúška v predajni Pulito, Vani a Farmdeco. Snažím sa navštevovať rôzne trhy a jarmoky, teraz pripravujem aj spoluprácu s firmami, do ktorých pôjdem spraviť workshop o výrobe vreciek.

Nika, veľmi pekne Vám ďakujem, že popri Vašom zhone, ste si našli čas na náš rozhovor. Určite bude pre čitateľov zaujímavý a nájdu v ňom inšpiráciu. Prajem Vám veľa úspechov vo Vašej činnosti a verím, že o Vás ešte budeme veľa počuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.