Menu Zavrieť

Spoločenské hry pre predškolákov

Keďže moje staršie dieťa je už vo veku, že sa s ním dajú parádne hrať hry, už dávnejšie som zvažovala trošku upgradnuť túto tému, lebo v minulej som písala o prvých spoločenských hrách. ( Tu https://www.mamapauza.sk/prve-spolocenske-hry-pre-deti/). My máme veľmi radi hry od Albi a naozaj sa nám osvedčili. Sú náučné a nieje to len nejaké hranie, ale dieťa sa pri tom učí a rozvíja. Preto ma mimoriadne potešilo, keď sme nadviazali na túto tému spoluprácu. Krásne mi to zapadá do obsahu a ja vám môžem opäť po dlhej dobe priniesť nejaké recenzie na detské hry.

Posvietila som si na sériu Kvído, ktorá je práve určená pre rozvoj dieťaťa. Cvičíme s ňou pamäť, koncentráciu a logické myslenie. Takže to nieje len nejaké hranie. A tie hry naozaj bavia aj mňa, Musím povedať, že aj mne občas troška rozhýbu závity, čo určite nieje na škodu. Vieme ako sme na tom na materskej mentálne, však maminy? 🙂 Skúsim vám teda v krátkosti predstaviť dve hry, ktoré viem určite odporučiť a ktoré myslím musia baviť asi naozaj každé dieťa.

Povedačky na cesty:

Popis hry: Hra je určená na vzájomné spoznávanie sa medzi rodičmi a deťmi. Hra vás navádza na na komunikáciu o rôznych situáciách a následnú diskusiu s dieťaťom. Precvičujú si pamäť, logiku a fantáziu. Je určená pre deti od troch do šiestich rokov.

Čo rozvíja:

  • slovnú zásobu
  • vzájomné spoznávanie sa
  • správne reakcie
  • koncentráciu a pamäť
  • fantáziu
  • grafomotoriku

Skúsenosť

Hra obsahuje 40 obrázkových kartičiek, na ktorých sú obrázky z rôznych situácií. Popri nich je popísané zadanie na diskusiu. Sú tam body, ktoré vás vyzývajú k rôznym otázkam, ktoré kladiete dieťaťu a ono na ne odpovedá, ako podľa obrázka tak aj z osobnej skúsenosti. Zároveň vás podnecuje na diskusiu, čo podľa mnň skvelo rozvíja komunikáciu medzi vami a dieťaťom. Hra je veľmi milá a mňa osobne prekvapilo, že som sa vďaka nej aj dozvedela od dieťaťa o čosi viac o tom, čo napríklad najradšej robí v škôlke a podobne ( moje je skúpe na informácie v tomto smere ). Na kartičkách je ešte možnosť dokreslovania pribalenou fixkou, ktorá je z povrchu zmazateľná. Tieto môže dokreslovať a dopĺňať podľa zadania, takže si precvičuje ďalšie zručnosti. Celkovo je z môjho pohľadu hra veľmi vydarená a určite vám pomôže v situáciách ako je napríklad dlhá cesta, alebo v čakárni u doktora a podobne. Je skladná a maličká, takže ju nieje problém vziať kamkoľvek.

Pexeso pre bystré hlavičky

Popis hry: Toto pexeso sa hrá ako klasické pexeso, tzn. hľadáme dve kartičky. Avšak v tomto prípade nehľadáme rovnaký pár, ale kartičky patriace k sebe. Či už farebne, alebo tvarom.

Čo rozvíja:

  • koncentráciu
  • pamäť
  • slovnú zásobu
  • poznávanie svet okolo nás

Skúsenosť:

Musím sa priznať, že v tejto hre ma moje dieťa dokonale poráža. Až som prekvapená, ako zabúda dospelý vnímať detaily. Princípom hry je nehľadať rovnakú dvojicu, ale dvojicu k sebe patriacu. Napríklad pomaranč spárujete s oranžovou farbou. Alebo obláčik s dažďom s kartičkou, ktorá má na sebe nakreslenú dažďovú kvapku, Je to veľmi podarené a zábavnejšie ako klasické pexeso. Aj pre dospelého. Nieje to len také bezduché hľadanie páru, ale dieťa sa pri tom skutočne musí zamyslieť. A aj vy. Naviac úplne v pohode sa to moje rado s tou hrou hráva aj samé a páruje si kartičky, bez toho aby nejak vyžadovalo moju účasť. Takže táto hra je výborná aj po tejto stránke. Hra je určená pre deti od troch rokov. Ale myslím, že aj mladšie deti sa s ňou budú vedieť zahrať, najmä učenie farieb. Táto kombinácia bude určite vhodná aj pre menšie detičky.

Možno by mohli byť tieto hry aj dobrým typom na Vianočné darčeky pre deti. Kvídové hry od Albi sú skvelou voľbou, ak nechcete len znudene “hádzať kockou”, ale chcete aby vám a vašim deťom priniesli aj pridanú hodnotu vo forme rozvoja. Popri týchto hrách ich môžete veľa naučiť. A čo je naozaj veľkou výhodou, že bavia aj dospelých 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.