mamy šumné Dominika a Evka
Foto: Natália Jakubcová
Nedávno som sa dozvedela o tejto veľmi zaujímavej možnosti požičiavania oblečenia online. A nejedná sa len tak o hocijakú módu, ale o slow fashion kúsky od slovenských výrobcov. Táto myšlienka podporuje udržateľnosť v móde a zároveň otvára nové možnosti pre ženy, ktoré sa snažia byť trendy, no pristupujú k tomu uvedomelejšie. A prečo by sme si nemali prepĺňať šatníky kúskami, ktoré možno až tak nevynosíme, keď si ich vieme aj požičať? Porozprávala som sa o tom so šumnými dievčatami Evou a Dominikou, ktoré boli tak milé a ochotné a poskytli mi pre náš blog rozhovor.
Ako vznikol projekt Šumné?
Veľmi nás trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Akými nekvalitnými a lacnými vecami sme zahltení. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu. Nezriedka sú to nové a nikdy nenosené veci. Snažili sme sa obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion. Keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť. Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém. Prenájom znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú – prenajímajú. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko a budeme si môcť konečne niečo prenajať. Po čase Dominika povedala o modele prenájmu bratovi, ten sa na ňu len zahľadel a povedal: „A prečo čakáte? Prečo to nezačnete robiť vy?“. A stalo sa, Šumné – teda nielen pekné, ale umné obliekanie bolo na svete.
Poznáte sa spolu už dlho?

Spoznali sme sa sa práve vďaka Šumné a jemu ďakujeme za výnimočné priateľstvo. Keď sa Šumné v máji tohto roka ešte len rodilo, Dominika zverejnila tento nápad medzi svojimi priateľmi na facebooku a zázrakom sa táto informácia dostala k Evke, hoci sme sa dovtedy vôbec nepoznali. Stretli sme sa a zistili sme, že máme takmer totožnú víziu a predstavu o projekte. A nielen to. Od prvej chvíle sme si mimoriadne ľudsky sadli a odvtedy sme začali na Šumné robiť spolu a projekt sa dal do pohybu.
Prečo ste sa rozhodli ísť práve cestou slow fashion?
Obe sa už niekoľko rokov snažíme žiť udržateľnejšie, čo nás koniec koncov priviedlo aj k cirkulárnej ekonomike a k projektu prenájmu oblečenia Šumné. Keď sme si formovali, čo chceme prenajímať, rozhodli sme sa takmer bez váhania pre slow fashion. Kebyže sa rozhodneme inak, išli by sme proti vlastnému presvedčeniu a samým sebe. Necítili by sme sa v súlade s našim projektom a našimi hodnotami. Možno je táto cesta, na ktorú sme sa vydali, oveľa ťažšia a bude pravdepodobne trvať dlhší čas, kým sa nám podarí dosiahnuť všetky nápady a ciele, o ktorých dúfame. No dôležitejší je pre nás skutočný zmysel Šumné a jeho pozitívny dopad na ľudí a životné prostredie, ako rýchle zisky bez skutočnej hodnoty.
Čo je to vlastne tá cirkulárna ekonomika?
Pre lepšie pochopenie začnem tým, ako to vyzerá v súčasnosti. Dnes ešte v drvivej väčšine fungujeme na princípoch lineárnej ekonomiky. To znamená, že niečo krvopotne vyťažíme, niečo z toho drahými technológiami a množstvom práce vyrobíme, následne to niečo rýchlo použijeme/spotrebujeme a potom to vyhodíme. Napr. kúpime si nové šaty, nosíme ich jednu sezónu, vyhodíme ich a kúpime si ďalšie nové šaty a tie zakrátko vyhodíme. A tak ďalej…Keďže sa na produkty v celom jeho životnom cykle od dizajnu, výroby až po spotrebu využije veľmi veľa vzácnych prírodných i ľudských zdrojov a energií, je škoda, že výrobky potom len tak (niekedy dokonca nepoužité!) vyhodíme. Často je odpad, ktorý vyprodukujeme toxický a je veľkou záťažou pre naše životné prostredie. V tom lepšom prípade výrobok zrecyklujeme, ale to stále nestačí. Recyklácia je energeticky náročný proces a nie vždy je možné produkt skutočne recyklovať. Niekedy ide skôr o tzv. downcykláciu – to znamená, že rovnaký výrobok už vyrobiť nedokážeme, lebo materiál recykláciou stráca pôvodné vlastnosti (napr. plast či papier). Cirkulárna (alebo obehová) ekonomika je taký systém, kedy už pri vytváraní dizajnu produktu máme na zreteli celý jeho “životný” cyklus tak, aby bol čo najviac bezodpadový, čo najdlhší a uzavretý. To znamená, že pri výrobe produktov spotrebovávame menej primárnych zdrojov, menej energií a využívame trvalo-udržateľné a obnoviteľné zdroje a materiály. Jednotlivé komponenty výrobku tvoríme tak, aby boli znova použiteľné, opraviteľné, upraviteľné, v nevyhnutnom prípade recyklovateľné alebo biologicky rozložiteľné.
V ponuke máte mnoho veľmi zaujímavých a nie práve tuctových kúskov,je o prenájom oblečenia záujem? Aké sú výhody prenájmu oblečenia?
Pred tým, než sme sa do Šumné pustili, robili sme si veľký prieskum toho, či by bol o model prenájmu – požičiavania oblečenia na Slovensku záujem. Vyzbierali sme viac ako 800 dotazníkov od ľudí z celého Slovenska. Z prieskumu vzišlo, že viac ako 56 % ľudí by si oblečenie prenajalo a okolo 38 % by túto možnosť minimálne zvážilo. Tieto dáta nás presvedčili a rozhodli sme sa projektu naplno venovať. Zákazníčky máme od Bratislavy po Košice, od mladých dievčat, tehotných žien, čerstvých mamičiek až po pracujúce ženy. Pýtali sme, prečo si oblečenie prenajímajú. Najčastejšie dôvody boli, že je to Ideálny spôsob, ako si ekologicky obmieňať šatník, je to lacnejšie, ako kupovať nové drahé oblečenie a môžu byť stále iné aj bez preplnených skríň málo noseného oblečenia.
Podľa čoho ste vyberali lokálnych výrobcov?
Dizajnérov a dizajnérky sme si vyberali podľa toho, či vyrábajú svoje modely lokálne, či sa hlásia k slow fashion a aký typ módy vyrábajú. O spoluprácu nás oslovujú aj samotné dizajnérky a dizajnéri. Pre nich je spolupráca s nami len plus – o nič sa nemusia starať, celý servis prenájmu oblečenia zabezpečíme my a oni sa môžu sústrediť na to, čo ich baví, teda dizajnérska tvorba.:) Našim cieľom je, aby sa kvalitná, slovenská a udržateľná móda stala bežnou súčasťou našich šatníkov alebo tvorila väčší podiel v šatníku, ako je tomu dnes. Snažíme sa preto šíriť osvetu o slovenskej móde, blogujeme, prednášame na podujatiach či vo firmách. Ich tvorba sa teda aj vďaka Šumné dostáva viac do povedomia verejnosti. Okrem toho sme platforma pre dizajnérov a ďalší odberný a komunikačný kanál pre ich výrobky.
Keď prídem ako zákazník, ako to teda v skratke funguje?

Šumné ponúka prenájom kvalitných výrobkov od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion. Keďže fungujeme online, sme dostupní pre ľudí z celého Slovenska. Stačí vojsť na našu webstránku www.sumne.sk , zaregistrovať sa a potom si už len vybrať módny kúsok podľa chuti a na dobu, ktorá vám vyhovuje – 8, 14 dní alebo 1 mesiac. Pri osobnom odbere si ho môžete vyskúšať a bezplatne vrátiť. Pri zaslaní poštou môžete nenosený (len vyskúšaný) kúsok vrátiť do 24 h. Oblečenie po nosení nemusíte prať, o profesionálne čistenie sa postaráme my. Keď doba prenájmu vyprší, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.
A tak ďalej, dokolečka dokola :).
Na stránke máte mimoriadne zaujímavé kúsky, mňa osobne, oslovili najmä kabelky. Plánujete ešte svoj sortiment ďalej rozširovať?
Áno, určite, už máme v rozbehnutú komunikáciu s ďalšími dizajnérmi a dizajnérkami, z čoho sa veľmi tešíme. Sortiment budeme postupne rozširovať o ďalšie kúsky, ako aj doplnky. Je veľmi veľa vecí a druhov oblečenia, ktoré by sa dalo požičiavať. Asi nebudeme schopní pokrývať úplne všetko a ani to nie je náš cieľ. Ale veríme, že na takýto model naskočia čoskoro ďalší slovenskí podnikatelia a rôznorodá ponuka požičiavania vecí sa rozšíri, stane sa bežná a ľudia tak budú mať viac alternatív udržateľného (ne)nakupovania.
Úprimne povedané a myslím, že to bude zaujímať aj ostatných zákazníkov, ceny sa môžu zdať byť vyššie, čo môže niekedy aj ľudí trošku zmiasť. Predsalen v „háemku“ sa dá nakúpiť lacnejšie. Nepoukazujú vaši zákazníci na tento fakt? Alebo vaša cieľovka je už v tomto uvedomelejšia?
Áno, chápeme, že šaty z HMka za 15 EUR sa môžu zdať ako super výhodné. Avšak táto cena nezahŕňa skutočnú cenu oblečenia – dopady na ľudí a životné prostredie, ktoré budeme musieť v budúcnosti zaplatiť. A keď sa pozrieme na klimatickú krízu, tak tá budúcnosť je už tu. Žiaľ, začali sme lacné oblečenie považovať za akési naše základné ľudské právo. Málokto pri návšteve bežného reťazca rozmýšľa nad tým: “Prečo je, do pekla, to oblečenie také lacné? Bol ten človek, ktorý ho vyrobil, adekvátne za svoju prácu zaplatený? Z čoho to je vyrobené? Neničí to našu planétu, netrpia zvieratá, neškodí to nášmu zdraviu?”. Keď však vidíme drahšie, ale kvalitné kúsky, krútime hlavou:”To prečo je také drahé? Veď takéto mali v HMku za 5 EUR!”. Je to preto, lebo sú to kvalitné materiály, ktoré vydržia oveľa dlhšie, ako zopár nosení a sú to kvalitné strihy, na ktorých si dali výrobcovia záležať a nerozpadnú sa po jednom nosení či vypratí. Lebo ľudia, ktorí ich vyrábali, dostali plat, ktorý ich rodinu uživí. Keď si uvedomíme, koľko času nám trvá len zaštopkať ponožky, prídeme na to, aká by mala byť skutočná hodnota vecí a ľudskej práce. Ak to tričko stojí 5 EUR, zarába na tom niekto úplne iný ako ten, kto ho vyrobil. Ten, kto ho vyrobil, nemá zvyčajne čím nakŕmiť deti.
Náš model prenájmu sa snaží sprístupňovať na prvý pohľad drahšiu módu. To, čo by vás stálo 150 EUR, si viete požičať za zlomok ceny bez rizika, že to nevynosíte. V cene je zahrnuté profesionálne čistenie, žehlenie a balné. A keď si prerátate, že mnoho vecí, ktoré ste si kúpili, ani nenosíte, tak vlastne šetríte. Nám vyšlo, že ročne do koša ľudia vyhodia min. 500 EUR práve preto, že veci nevynosia resp. do 2-3 rokov skončia takmer nenosené na skládke odpadu. Zároveň musíme dbať o to, aby bol projekt udržateľný a boli pokryté všetky náklady s ním spojené. Inak môžeme zavrieť. Okrem toho na výrobcov netlačíme, aby svoje výrobky ponúkali pod cenu. Nechceme zo Slovenska spraviť druhý Bangladéš. Ale keď začneme viac nosiť kvalitné výrobky od našich dizajnérov, aj ich cena časom klesne.
Čo sa deje s oblečením, keď sa napríklad opotrebuje?
Ak sa kúsok poškodí, zisťujeme, či sa nedá opraviť či upraviť na iný kúsok (upcyklovať) a vrátiť späť do obehu. Máme napríklad v ponuke krásne biele košele. Ľudia sa nás pýtajú, či sa nebojíme, že sa nenávratne zašpinia. A nie, nebojíme.:) Sú akoby plátno, ktoré len čaká, kedy ho niekto pomaľuje a môže z týchto košieľ vzniknúť ešte výnimočnejší kus, ktorý nebude mať nikto iný na svete. Ak už model nebude vhodný na požičanie ani po opravení či upcyklovaní, poputuje na charitu alebo na recykláciu. Z textilného odpadu sa dajú vyrábať skvelé izolácie na budovy, výplne do gaučov a podobne.
Plánujete zaradiť aj spoločenské šaty? Myslím že táto možnosť by bola asi mimoriadne žiadaná.
Mnoho kúskov, ktoré máme v ponuke sú veľmi variabilné a využiteľné aj na spoločenské udalosti – od malých rodinný osláv, dôležité rande až po promócie či stužkové slávnosti. Ale máme už v merku dizajnérov, ktorí sa venujú honosnejším kúskom a veríme, že čoskoro pribudnú aj v ponuke Šumné.
Na stránke ponúkate aj možnosť zapožičať si tehotenské oblečenie. To je určite veľmi vítané medzi mamičkami, lebo všetky dobre vieme, že tento typ oblečenia je len dočasný. Zvažovali ste aj možnosť detského oblečenia?
Áno, zvažovali sme aj detské oblečenie, aj všeličo iné :). Ale nateraz sa zameriavame len na dámsku módu. Tým, že je Šumné na začiatku, nechceli sme ísť príliš naširoko, a len postupne a udržateľne naše portfólio rozširujeme. Šumné je zatiaľ naše hobby, ktoré robíme popri svojej “normálnej” práci a chceme to robiť najlepšie, ako vieme a tak, aby sme všetko stíhali a vedeli naplniť očakávania zákazníčok. Pri príliš širokom zameraní by to momentálne nebolo možné.
Čo ak ako zákazník mám raz použité a pekné kúsky v šatníku, dá sa s vami rokovať? ☺
Určite áno!:) Často nás ľudia oslovujú práve s týmto svojim šatníkovým problémom. Pýtajú sa nás, či nám nemôžu darovať oblečenie, ktoré síce nenosia, ale je im ľúto ho vyhodiť, či len tak niekomu darovať bez istoty toho, že oblečenie naozaj vynosí. Boli by radšej, keby sa požičiavalo. Vnukli nám tak myšlienku založiť KNIŽNICU OBLEČENIA – prvú svojho druhu na Slovensku.
Preto, ak máte doma oblečenie, ktoré takmer nenosíte, môžete nám ho do Šumné darovať a my zabezpečíme, aby neskončilo len v 1 skrini, u 1 majiteľa, ale zažilo ďalších 1000 + 1 príbehov.
Oblečenie plánujeme po ošetrení a očistení požičiavať ako v naozajstnej knižnici. Vďaka tomu môže každý prispieť k tomu, aby sme eliminovali plytvanie v módnom priemysle a znižovali dopad na životné prostredie. Pokiaľ chcete oblečenie venovať do knižnice oblečenia, stačí vyplniť formulár na stánke: https://www.sumne.sk/kniznica-oblecenia/. Postupne chceme zriadiť odberné miesta po celom Slovensku.
Keďže v tom viete chodiť, obe sa venujete dlhodobo tejto problematike, vedeli by ste našim čitateľom aj poradiť, čo môžu robiť lepšie v rámci módy a zodpovednosti k prírode ?

Najlepšie a najjednoduchšie je začať vlastným šatníkom. Pozrieť sa na to, čo naozaj máte radi, čo radi nosíte, čo vám pristane, v čom sa cítite príjemne a takéto kúsky si ponechať (príp. doplniť o také, aby ste ich mohli navzájom ešte lepšie kombinovať). To, čo nenosíte, čo vám je veľké, malé, čo vás tlačí, škriabe alebo dúfate, že si to ešte niekedy oblečiete – toho sa zbavte (samozrejme, čo najviac ekologicky:). Neverili by ste, ale čím menej oblečenia budete mať v skrini, tým zriedkavejšie budete používať vetu:”Nemám si čo obliecť”. Ak budete mať neodolateľnú chuť kúpiť si niečo nové, tak sa vždy najskôr zamyslite: naozaj to tak veľmi potrebujem? Vynosím to? Nemám už v skrini niečo podobné? je to kvalitné? Neexistuje iná možnosť, ako si doplniť šatník? Zmeny zavádzajte postupne a tešte sa z toho, že robíte aj malé pokroky. Keď budete chcieť robiť všetko hneď naraz, odradí vás to. Lepšia je nejaká, ale trvalá zmena ako 10 rýchlych zmien, ktoré vás po mesiaci omrzia, lebo vám to bude spôsobovať stres a vyčerpá vás to hneď na začiatku.
Často sa objavuje otázka, kam s nepotrebným oblečením. Sú rôzne možnosti ako charita, second handy, bazáre. Lenže je už podľa mňa veľký pretlak oblečenia a ľudia nevedia možno o ďalších možnostiach. Vedeli by ste takto na záver možno poradiť ešte nejaké možnosti o ktorých možno nevieme?
Novinkou pre čitateľov a čitateľky bude určite naša Knižnica oblečenia. Okrem toho, ľudia radi využívajú napr. swapy. Sú to podujatia špeciálne určené na výmenu oblečenia, ktoré nenosíte. Oblečenie však nie je povinné vždy vymeniť – ak nič iné nepotrebujete, nemusííte si nové brať. Odporúčame napr. zorganizovať si swapy medzi svojimi kamarátkamil Nemusíte tak čakať, až sa bude nejaký konať práve vo vašom okolí. 🙂 My sme si na chodbu v práci dali jeden vešiak a tam si oblečenie vymieňame kolegyne medzi sebou. Ak máte kúsky, ktoré už nie sú vhodné ani na utieranie prachu, tak sa ich nebojte vhodiť do kontajnerov na oblečenie. (určite nie do zmesových, kam vynášame bežne smeti). Oblečenie sa z týchto špeciálnych kontajnerov dotrieďuje – časť ide na recykláciu, na charitu a časť do secondhandov. Avšak najlepší spôsob, ako sa vecí zbavovať, je predchádzať vôbec tomu, aby sme mali preplnené šatníky.
Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a želám, aby sa vám darilo v tejto kreatívnej a mimoriadne záslužnej činnosti ☺
Šumné dievčatá a viac informácií o projekte nájdete na stránke www.sumne.sk