Menu Zavrieť

Vychytávky do pôrodnice pre mamu

Všade nájdete zoznam, čo si zobrať do pôrodnice, no málokto vám povie, aké sú hlavné vychytávky a čo je možno zbytočné. Keď sa blížil môj pôrod, nevedela som ani že existujú vložky do podprsenky. Našťastie v dobe internetovej sa dá všetko rýchlo nájsť. Aby ste však ako ja nemuseli pozerať milión videí a hľadať kopec článkov, kde sa aj tak dozviete čo už viete, rozhodla som sa vám priniesť pár užitočných rád. Zužitkujete ich nielen v pôrodnici, ale najmä doma pri následnej starostlivosti o seba.

V prvom rade by som sa povenovala kojeniu. Trh láka rôznymi krásnymi kojacimi košieľkami, spodnou bielizňou a neviem čím všetkým ešte. Bezpochyby je toto úžasný pomocník, avšak striedma by som bola pokiaľ ide o kojacie nočné košele. V podstate vám postačí akákoľvek, ktorá sa zapína vpredu. Osobne sa mi neosvedčili veľmi tie vyhŕňacie, lebo vy si zakúpite nejakú veľkosť ktorú máte povedzme na konci tehotenstva, ale ak sa vám podarí rozbehnúť kojenie, prsia sa vám môžu veľmi naliať a táto košieľka, resp. časť ktorá pokrýva prsia vám môže byť malá. Mne sa najviac osvedčila mužova vyradená košeľa. Prípadne veľmi dobré sú kojacie tielka. Držia vám pevne prsia a v nich aj vložky do podprsenky, ktoré vám v žiadnej kojacej košieľke nebudú tak dobre držať. Takéto tielka sa mi veľmi osvedčili z reťazca H&M.

Pri kojení by som ešte ostala, lebo ak sa vám toto podarí, je to v prvé dni jedna z najdôležitejších vecí ktoré riešite. Pri počiatočnom prikladaní každá žena zistí, že to nejde vždy s úsmevom na perách, ako vidíme v telke. Je to na začiatku celkom bolestivé, kým si prsia a bradavky zvyknú. Nemusíte mať obavu, keď sa bábo naučí pekne piť, prsia už také zmordované nebudú a už to bolieť nebude. No na začiatku je veľmi dobrým pomocníkom klasická lanolínová masť z lekárne. Bepanten a iné krémy ju tiež obsahujú, ale načo si kupovať krém z obsahom lanolínu, keď sa dá kúpiť aj lanolín samotný. Ja som to robila tak, že po kojení som si prsia opláchla čistou vodou ( tento krok môžete aj vynechať ) a potom som si na vložky do podprsenky naniesla vždy trochu tejto maste a “nacapila” ju na prsia. Podstatné je aj prsia nechať dýchať, takže keď sa dá, pobehajte si aj hore bez.

Vložky do podprsenky. Značiek je niekoľko, no mne sa najviac osvedčili babylove z DM. Boli k mojim prsiam najjemnejšie, nepichali ma ich okraje ani neodierali, čo pri boľavých a citlivých prsiach je úžasné. Naviac sú aj cenovo dostupné. Nedávno som videla aj látkové, ktoré ma veľmi zaujali. Nemám skúsenosť, ale keby som do toho šla znova, určite by som ich kúpu zvážila. Aj z finančného aj z ekologického hľadiska. Naozaj spotreba takýchto vložiek je vysoká. Myslím, že by mohli byť pre telo aj pohodlnejšie.

Jednorázové nohavičky sa mi najviac osvedčili taktiež z DM. Sieťkované z lekárňe sú síce fajn a asi aj pohodlnejšie, ale tie z DM mi popôrodné vložky oveľa lepšie držali.

Jednorázové utierky, alebo samostatný uteráčik do sprchy. Odporúčam pribaliť už do pôrodnice. Aj z hygienického hľadiska je lepšie keď si intímne partie utriete samostatne. Detailne to asi nemusím popisovať 🙂

Popôrodné vložky. Na trhu sú rôzne značky. Ak patríte k tým “šťastlivcom” ktorým bude šestonedelie trvať naozaj šesť týždňov oceníte moju vychytávku. Popôrodné vložky som vymenila za vložky na inkontinenciu. Ak máte silné očistky zachytí to oveľa lepšie ako akákoľvek popôrodná vložka. Sú dostatočne veľké a savé a z mojej skúsenosti oveľa spolahlivejšie.

Každá mamina si časom nájde čo jej vyhovuje. Toto sú veci ktoré veľmi uľahčili život mne, tak verím, že niečo z toho je užitočné aj pre vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.